ALGIERIA - NIEODKRYTY DIAMENT AFRYKI

ALGIERIA

Algieria to miejsce wciąż mało popularne wśród podróżników. Ci, którzy chcą poznać Północną Afrykę znacznie częściej wybierają kraje takie jak Maroko, Egipt czy Tunezja. Tymczasem to niedoceniane przez turystów państwo kryje w sobie mnóstwo skarbów – od wspaniale zachowanej starożytnej architektury, przez klimatyczne porty nad Morzem Śródziemnym po fascynujące formacje skalne na wielobarwnej pustyni. Oto kilka powodów, dla których to właśnie Algierię warto wybrać na cel swojej kolejnej wyprawy:

1)    Można tu zobaczyć świetnie zachowane ruiny z czasów rzymskich

Jeżeli interesujesz się starożytną historią, koniecznie musisz udać się do Algierii, która może pochwalić się aż trzema stanowiskami archeologicznymi wpisanymi na listę dziedzictwa światowego UNESCO – Dżamila, Timgad i Tipasa. Ukryta wśród gór Setif Dżamila w czasach rzymskich nosiła nazwę Cuicul. Miasto zostało założone pod koniec I wieku n.e. przez cesarza Nerwę, następnie zdobyte przez Wandalów, a w 553 roku odzyskane przez Bizancjum i wkrótce potem opuszczone na zawsze. Dziś w Dżamili można podziwiać pozostałości forum, amfiteatru, term, łuku triumfalnego, świątyń i licznych domów mieszkalnych. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe mozaiki pokrywające ściany budynków. Na przełomie starej i nowej ery powstało rzymskie miasto Tipasa, w którego miejscu wcześniej znajdowała się osada fenicka. W tym malowniczo położonym nad Morzem Śródziemnym miejscu można dziś zobaczyć między innymi pozostałości dawnych obwarowań oraz budynki chrześcijańskie, takie jak kościół z otaczającym go cmentarzem oraz bazylika. Timgad został założony w 100 roku n.e. przez cesarza Trajana i pierwotnie był osadą wojskową o czym świadczą zachowane do dziś solidne mury. W czasach swojej świetności Timgad był kulturalnym centrum prowincji. Dziś można w nim zobaczyć między innymi ruiny ogromnego amfiteatru oraz pozostałości biblioteki.


2)    Miłośnikom natury wspaniałych wrażeń dostarczy wyprawa na pustynię

Ponad 80% powierzchni Algierii stanowi Sahara. Nic wiec dziwnego, że wyprawa na pustynię to obowiązkowy punkt każdej podróży do Algierii. W wielu miejscach można tu podziwiać formacje skalne o niezwykłych kształtach, kaniony i ogromne wydmy. Na szczególną uwagę zasługuje obszar Parku Narodowego Tassili n’Ajjer w południowo wschodniej części kraju. To tu w 1910 roku odkryto jedno z najważniejszych skupisk prehistorycznych malunków i rycin naskalnych na świecie. Niektóre z nich mogą liczyć nawet 12 000 lat. Wśród 15 000 rysunków i rycin znajdują się między innymi takie, które przedstawiają duże zwierzęta, stada bydła oraz ludzi wykonujących codzienne czynności.

3)    To wspaniała okazja do poznania kultury Tuaregów

Na południu Algierii spotkać można lud Tuaregów – jedną z grup Berberów. Tradycyjnie są oni nomadami przemieszczającymi się po obrzeżach pustyni. Zajmują się przede wszystkim wypasaniem zwierząt oraz transportem karawanowym. Bardzo wysoką rolę w lokalnych społecznościach pełnią kobiety, a genealogia rodów liczona jest nie po mieczu, a po kądzieli. W przeciwieństwie do wielu muzułmanek Tuareżki nie muszą zakrywać twarzy ani włosów – częścią swojego turbana lub oddzielną chustą zakrywają je za to mężczyźni. Sami Tuaregowie nazywają siebie Kel Tamaszek, co znaczy „ci, którzy mówią w języku Tamaszek”. Posługują się oni aż 11 jego dialektami, na które wpływ wywierały języki ich sąsiadów – zarówno arabski jak i rodzime języki afrykańskie. Wizyta w Algierii to wspaniała okazja, żeby poznać bliżej ich fascynującą kulturę.

4)    Tutejsze miasta zachwycą fanów wyjątkowej architektury

Jednym z najbardziej wyjątkowych miast Algierii z pewnością jest Konstantyna. Początkowo miasto nosiło nazwę Cirta, którą zmieniono później na cześć cesarza Konstantyna I Wielkiego. Ale najbardziej znane jest pod nazwą „Miasto Mostów”. A to za sprawą tego, że leży na wysokości 649 m. n.p.m. i przecina je głęboki wąwóz rzeki Rhumel. Dzielnice miasta są więc połączone ze sobą licznymi mostami zawieszonymi ponad wąwozem. Znajdują się wśród nich także ruiny tych, które zbudowano jeszcze w czasach rzymskich oraz pozostałości starożytnego akweduktu. Wyjątkowe położenie sprawia, że widok Konstantyny jest naprawdę wyjątkowy. Na szczególną uwagę zasługują też porty położone nad Morzem Śródziemnym, a wśród nich nazywany „Paryżem Algierii” Oran. Pomimo tego tytułu, najbardziej charakterystyczna część Oranu czyli jego wybrzeże inspirowane jest innym francuskim miastem – Niceą. Spacerując uliczkami miasta można podziwiać wiele budynków wzniesionych przez Francuzów, w tym słynną katedrę Sacré-Cœur d’Oran, która dziś mieści w sobie bibliotekę. Nad miastem góruje wzniesiony przez Ottomanów Fort Santa Cruz, z którego rozciąga się wspaniały widok na zatokę. Podczas wizyty w mieście warto również zrobić zakupy na ogromnym bazarze Marche Medina Jedida.

Choć Algieria wciąż jest mało popularnym kierunkiem turystycznym, to bez wątpienia warto wybrać się do tego pięknego kraju i poznać jego wspaniałe zabytki oraz bogatą kulturę. Pomiędzy pięknymi miastami a zapierającą dech w piersiach pustynią – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Odkryj Algierię z LogosTour

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: