7 KRAJÓW AMERYKI ŚRODKOWEJ

AMERYKA ŚRODKOWA

Urlop w tym miejscu to świetna okazja, żeby odkryć liczne skarby ukryte na styku obydwu Ameryk

Ameryka Północna kojarzy nam się przede wszystkim z tętniącymi życiem metropoliami, Ameryka Południowa to ruiny miast Inków, piękno amazońskiej dżungli i zachwycająca Patagonia. Te dwa kontynenty oddziela od siebie fascynujący region geograficzny o powierzchni ponad 850 000km2 Ameryka Środkowa. Urlop w tym miejscu to świetna okazja, żeby odkryć liczne skarby ukryte na styku obywdu Ameryk. Jest to bowiem miejsce wyjątkowo bogate w atrakcje. Ameryka Środkowa to aż 20 państw, z których każde może zaoferować spragnionym wrażeń podróżnikom coś innego. Oto nasze propozycje podróży przez 7 z nich.


Panama. Wycieczka do miejsca, gdzie spotykają się dwa oceany.


 Jedną z największych atrakcji jaką może poszczycić się Panama, Kanał Panamski otworzono w 1920 roku i jest to jedna z najważniejszych dróg wodnych świata. Dzięki budowie tego kanału znacząco skrócił się dystans, jaki przedtem  musiały pokonywać statki płynące na przykład z portów na Zachodnim Wybrzeżu USA do tych leżącym na Wschodnim Wybrzeżu.


Nowatorska budowla powstała w miejscu Przesmyku Panamskiego, łączącego wody Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Tego, jak działa ten cud techniki, można dowiedzieć się podczas wizyty w poświęconym mu muzeum, znajdującym się w miejscu, gdzie działają słynne śluzy Miraflores. Dla każdego, kto zdecyduje się na podróż przez Amerykę Środkową wizyta w tym miejscu to obowiązkowa wycieczka. Na hasło „Panama” zapewne dla większości z nas pierwsze skojarzenie jakie przychodzi do głowy to właśnie Kanał Panamski. Atrakcje tego kraju są liczne, ale tej jednej z pewnością nie można przegapić!


Kostaryka. Wakacje w tropikalnej dżungli.


Cano Negro to miejsce, które zachwyci każdego miłośnika spotkań z naturą. Ta ostoja dzikiej przyrody leży nad rzeką Rio Frio. Tropikalna roślinność i wspaniały krajobraz lasu deszczowego to zdecydowanie coś, czym przyciąga turystów Kostaryka. Dżungla porastająca brzegi Rio Frio jest domem dla licznych gatunków zwierząt, w tym trzech gatunków małp – kapucynek, czepiaków i wyjców, ocelotów, jaguarów, leniwców, mrówkojadów, kajmanów i legwanów. Można je zobaczyć podczas emocjonującego rejsu rzeką Rio Frio. Kostaryka może poszczycić się jednym z najbardziej różnorodnych ekosystemów na świecie. W Cano Negro można podziwiać jedną z jego wielu odsłon.


Salwador. Zwiedzanie „Pompejów Majowskiej Ameryki Środkowej”.


Czym zachwyci Cię Salwador? Joya de Ceren to jedno z najciekawszych miejsc na mapie tego niewielkiego kraju. To niezwykłe miasto, którego historia sięga czasów prekolumbijskich, spotkał los podobny do tego, który podzieliły włoskie Pompeje. Około 600 roku n.e. wybuch pobliskiego wulkanu Laguna Caldera sprawił, że miasteczko zostało pochowane pod warstwą popiołu.  W ten sposób przetrwało wiele przedmiotów i budowli z okresu cywilizacji Majów, które dziś stanowią okno na to, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Joya de Ceren przed tragedią. W wyniku tej erupcji nie ucierpieli mieszkańcy – dzięki wcześniejszym trzęsieniom ziemi, które były swoistym ostrzeżeniem, zdołali opuścić miasto. Istnienie miasta odkryto podczas budowy silosów zbożowych, która rozpoczęła się w 1976 roku. Zamiast silosów powstało w tym miejscu stanowisko archeologiczne, na którym dziś można zobaczyć budowle takie jak domy, warsztaty, obiekty religijne i łaźnie oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli planujesz odwiedzić Salwador, wycieczka do Joye de Ceren pozwoli Ci lepiej poznać historię Ameryki Środkowej.


Honduras. Wycieczka do najdłużej zamieszkanego miasta Ameryki Środkowej.


Podobnie jak Joye de Ceren, Copan to kolejne miejsce, które badacze często porównują do europejskiego miasta. Tym razem są to jednak „Ateny Nowego Świata”. To jedno z najciekawszych miejsc, które możesz odwiedzić podróżując przez Honduras. Copan jest bowiem nieprzerwanie najdłużej zamieszkanym miastem Ameryki prekolumbijskiej. To niezwykłe miasto „żyło przez” ponad 2000 lat. Pomiędzy V a IX wiekiem n.e. pełniło ważną rolę stolicy państwa Majów. Zostało opuszczone na początku X wieku. Dziś wycieczka do Copan pozwoli Ci przyjrzeć się z bliska najważniejszym budowlom miasta. Zachował się tu główny kompleks ruin, w którego skład wchodzi między innymi akropol oraz Schody Hieroglifów – najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów. Do najważniejszych zabytków Copan należy także ullamaliztli – boisko do rytualnej gry w piłkę z okrągłymi płytami przedstawiającymi władcę miasta grającego w piłkę z bogiem podziemnego świata. W tym fascynującym miejscu zobaczysz również inne zachwycające zabytki. Honduras to idealny kierunek dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej na temat cywilizacji Majów.


Gwatemala. Urlop nad kraterem wulkanu.


Trzydzieści siedem wulkanów tworzy niezwykły krajobraz, z którego słynie Gwatemala. Jezioro Atitlan powstało w wygasłym kraterze jednego z nich. Miasteczko leżące na jego brzegu zamieszkują potomkowie Majów – Indianie z ludu Tz’utujli. Do miasteczka najłatwiej dostać się łodzią z Panajachel. Rejs po jeziorze to też świetna okazja do podziwiania zjawiskowej przyrody Gwatemali. Indiane Tz’utujli to jedna z 21 grup etnicznych Majów, które zamieszkują dzisiejszą Gwatemalę. Nad jeziorem Atitlan żyje ich dziś 100 000. W czasach prekolumbijskich stanowili część cywilizacji Majów. Dziś dalej praktykują tradycyjne metody rolnictwa i uprawiają głównie kukurydzę i kawę. Nad jeziorem Atitlan można przyjrzeć się również pracy tradycyjnych rzemieślników i artystów, którzy zajmują się między innymi wyrobem pięknych, kolorowych tkanin.


Belize. Atrakcje koralowej wyspy.


Koralowa wysepka Caye Caulker leży około 30 kilometrów od wybrzeża Belize, w rejonie Rafy Koralowej Belize – rafy barierowej, będącej domem wielu zagrożonych gatunków zwierząt. To idealny kierunek dla tych, którzy chcą z bliska przyjrzeć się podwodnej faunie i florze. Na obszarze rafy żyją setki gatunków ryb i około 65 gatunków koralowców. Można je podziwiać podczas snorkelingu (nurkowania z rurką) w ciepłych wodach Morza Karaibskiego. Ci, którzy pragną zanurzyć się jeszcze głębiej, mogą wybrać nurkowanie podwodne z butlą.


Meksyk. Wypoczynek na Riwierze Majów.


Jeżeli szukasz idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek, spośród krajów Ameryki Środkowej wybierz Meksyk. Cancun, miasto leżące na Riwierze Majów to jeden z najsłynniejszych kurortów świata. Na miejscu zastaniesz wspaniały klimat, krystalicznie czystą wodę, tropikalną roślinność i rajskie plaże. Meksyk, położony pomiędzy dwoma Oceanami, może pochwalić się ponad 9000 kilometrów zachwycającego wybrzeża. Cancun leży na Półwyspie Jukatan, w rejonie Morza Karaibskiego. To idealne miejsce zarówno dla tych, którzy chcą się zrelaksować jak i dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas i uprawiać sporty wodne. Jedną z głównych atrakcji kurortu, podobnie jak w Belize jest snorkeling – Cancun również leży bowiem w rejonie Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej. Cancun to także świetna baza wypadowa do innych miejsc na Riwierze Majów, takich jak Tulum, w którym można podziwiać zabytki z czasów prekolumbijskich.


Wszystkie kraje Ameryki Środkowej są bogate w różnorodne atrakcje. Meksyk, Belize, Gwatemala, Honduras, Salwador, Kostaryka i Panama – każde z tych miejsc warto odwiedzić. Wycieczka do Ameryki Środkowej dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń i będzie świetnym pomysłem na Twój kolejny urlop!

 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: