6 TRADYCJI NOWOROCZNYCH ZE ŚWIATA

NOWY ROK

Sylwestrowe tradycje pochodzące z innych kultur potrafią być zaskakujące. Oto kilka z nich:

Sylwestrowa noc kojarzy nam się przede wszystkim z szampanem, dobrą zabawą, odliczaniem do północy i kolorowymi fajerwerkami. Czy ostatnia noc w roku wygląda podobnie w każdym miejscu na świecie? Mieszkańcy różnych państw mają różne sposoby na powitanie Nowego Roku. Sylwestrowe tradycje pochodzące z innych kultur potrafią być zaskakujące. Oto kilka z nich:

1)    Filipiny - jeżeli owoce, to tylko te okrągłe!

Nadejście Nowego Roku w Filipinach obchodzi się w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Bliscy gromadzą się przy jednym stole, aby wspólnie spożywać specjalne dania - makaron oznacza długowieczność, jajka są symbolem nowego życia, a sticky rice ma sprawić, że będzie się do ciebie kleić szczęście. Najważniejsze na noworocznym stole Filipińczyków są jednak owoce. Dwanaście okrągłych owoców ma zagwarantować dostatek przez kolejne dwanaście miesięcy. Okrągły kształt kojarzony jest w filipińskiej kulturze z dobrobytem, ponieważ okrągłe są też monety. Owoce obowiązkowo muszą być słodkie. Na stoły trafiają między innymi jabłka, pomarańcze, winogrona i melony.

2)    Brazylia - składanie ofiary Bogini Oceanu.

 

Jeżeli w sylwestra będziesz świętować w Rio de Janeiro, nie zapomnij udać się na plażę, aby złożyć ofiarę Bogini Oceanu, nazywanej również Iemanjá. Aby Iemanjá spełniła noworoczne życzenia mieszkańców, ci składają jej w ofiarę, wrzucając do oceanu białe kwiaty i świece. Jeżeli bogini nie chce przyjąć konkretnej ofiary, fale wyrzucają ją na plażę. Aby mieć pewność, że ich ofiara nie zostanie odrzucona, brazylijczycy często posyłają ją do oceanu w łodziach-zabawkach.

3)    Boliwia - pamiętaj o odpowiedniej bieliźnie.

Wyjątkowa okazja wymaga wyjątkowego stroju. W Boliwii od noworocznej kreacji ważniejsze jest jednak to co pod nią - bielizna. Powinna być czerwona, żółta lub w innym jaskrawym kolorze - tylko wtedy zagwarantuje noszącemu ją szczęście w nadchodzącym roku.
Ci, którzy zdecydują się na czerwoną bieliznę mogą liczyć na to, że znajdą też miłość. Żółta oznacza z kolei chęć zdobycia bogactwa.

4)    Rumunia - Taniec Niedźwiedzi.

Jedna z najbardziej spektakularnych noworocznych tradycji należy do mieszkańców Rumunii. Taniec Niedźwiedzi symbolizuje zmierzch i narodziny czasu. Biorą w nim udział głównie mężczyźni, ale z roku na rok pojawia się też coraz więcej kobiet. Uczestnicy przebierają się w prawdziwe niedźwiedzie skóry i tańczą w rytm muzyki, aby przepędzić złe duchy i przywitać Nowy Rok.

5)    Japonia - w dźwięku gongów.

W Japonii ostatni dzień roku to również czas najważniejszego buddyjskiego rytuału - Joya-no Kane. Około północy, w całym kraju rozlega się dźwięk gongów, które słychać przez 1-2 godziny. Dźwięk pochodzi z buddyjskich świątyni, a uderzeń w gong jest dokładnie 108. Dlaczego akurat 108? Buddyści wierzą, że w osiągnięciu stanu Buddy przeszkadza człowiekowi 108 splamień (grzechów). Po wysłuchaniu wszystkich 108 uderzeń w gong, zostają one odpuszczone.

6)    Dania - tłuczenie naczyń na znak przyjaźni.

W Nowy Rok duńczycy mają szansę przekonać się, jak duże jest grono ich przyjaciół. Tradycja nakazuje bowiem, aby w sylwestrowy wieczór tłuc porcelanowe naczynia, rzucając nimi o drzwi domów swoich przyjaciół. Im większa sterta potłuczonych naczyń znajduje się rano na wycieraczce domu, tym popularniejszy jego właściciel.

 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: