5 MIEJSC NA PÓŁNOCY BAŁKANÓW, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆ

BAŁKANY

Mieszanka pięknych zabytków pochodzących z różnych okresów w historii, zapierające dech w piersiach wybrzeże Adriatyku...

 
Mieszanka pięknych zabytków pochodzących z różnych okresów w historii, zapierające dech w piersiach wybrzeże Adriatyku, fascynująca kultura i lokalne specjały, takie jak brandy z 2000-letnią historią czy trufle – to wszystko sprawia, że Bałkany Północne to prawdziwa gratka dla każdego, kto kocha podróżowanie. Jakie miejsca koniecznie musisz zobaczyć, podczas wyprawy w ten niezwykły, skąpany w słońcu zakątek Europy?
 
1. Motovun
W centralnej części Półwyspu Istria znajdziemy malowniczo położone na wzgórzach, kamienne miasteczko Motovun. W otaczających miasto lasach można znaleźć prawdziwy skarb – trufle, jeden z najdroższych rarytasów świata. To jeden z najcenniejszych produktów eksportowych Istrii. W lokalnych sklepach można kupić je w całości, lub pod postacią oliwy truflowej, sosów, czy mieszanek przypraw. Niemal każda z okolicznych restauracji ma w swoim menu przynajmniej kila potraw z trufli, a ceny truflowych przysmaków są tu o wiele bardziej przystępne, niż we Włoszech czy Francji.

2. Pula
Największe miasto Półwyspu Istria pełne jest budowli z czasów Imperium Rzymskiego. Ogromne wrażenie robi Amfiteatr, wzniesiony w II w. p.n.e. W czasach starożytnych odbywały się na nim walki gladiatorów. Dzisiaj jest miejscem licznych wydarzeń, od pokazów filmowych, aż po mecze hokeja. Drugim najpopularniejszym starożytnym zabytkiem Puli jest Świątynia Oktawiana Augusta, w której obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne. Miasto może pochwalić się również największym portem morskim na Półwyspie.

3. Sibenik
Położony nad zatoką, którą tworzy ujście rzeki Krka do Adriatyku, Sibenik jest jednym z najpiękniejszych miast Dalmacji. Założyły go pierwsze plemiona słowiańskie, które przybyły tu w VII wieku. Dziś w mieście tętni bogate życie kulturalne, a jego wyjątkowa architektura przykuła uwagę twórców serialu Gra o Tron. W jego piątym sezonie Sibenik odegrał rolę serialowego miasta Braavos. Do najpiękniejszych zabytków Sibeniku zalicza się renesansowa Katedra św. Jakuba, wzniesiona w 1434 roku.
 
4. Bled
Uroczy, barokowy kościół położony na niewielkiej wysepce pośrodku malowniczego jeziora to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Słowenii. Ten wspaniały widok uzupełniają Alpy Julijskie. Na wysepkę można dotrzeć na charakterystycznych łódkach zwanych pletnami. Na tych, którzy zdecydują się odwiedzić leżący na niej kościół Narodzenia Marii Panny, czeka dzwon życzeń. Legenda głosi, że należy mocno pociągnąć za jego sznur i pomyśleć życzenie, które spełni się, jeżeli dzwon zabije trzy razy. Fascynujący widok można podziwiać również z licznych punktów widokowych wokół jeziora. Na wysokiej skale nad brzegiem Bledu odwiedzić można także najstarszy zamek Słowenii – Blejski Grad. 

5. Hum
Najmniejsze miasto świata liczy zaledwie 23 mieszkańców. Mimo tego, że ma ono tylko 100 metrów długości i 30 metrów szerokości, może pochwalić się bogatą historią, która ma swój początek we wczesnym średniowieczu. Do dnia dzisiejszego całe miasto zamyka się wewnątrz murów obronnych z XI wieku. Stąd pochodzi Biska, tradycyjna brandy z Istrii, którą przygotowuje się według liczącego 2000 lat przepisu. Można skosztować jej w niewielkim, lokalnym pubie.
 
 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: