5 MIEJSC, KTÓRE KONIECZNIE MUSISZ ZOBACZYĆ W KAPSZTADZIE

KAPSZTAD

Kapsztad nie bez powodu nazywany jest perłą Afryki. Niezwykła mieszanka kultur, kuchni i krajobrazów to coś, co warto zobaczyć na własne oczy. Których punktów na mapie miasta nie można przegapić?

 
1)    Góra Stołowa

Co można zobaczyć z najlepszego punktu widokowego na świecie? Dzielnicę City Bowl usytuowaną u podnóża góry, sąsiadujące z nią szczyty - Głowę Lwa i Czarci Szczyt, port w Zatoce Stołowej, Nabrzeże Wiktorii i Alberta i charakterystyczny Green Point Stadium wybudowany na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które w RPA odbyły się w 2010 roku. Ci, którzy nie przepadają za wspinaczką, na szczyt dostaną się kolejką linową. Wycieczka na Górę Stołową to świetna okazja aby zobaczyć, jak rozplanowane jest całe miasto. Swój wyjątkowy, płaski kształt Góra Stołowa zawdzięcza działalności lodowców. Obecnie jest ona symbolem Kapsztadu, a jej wizerunek widnieje na fladze miasta.

 
2)    Robben Island

Ta wyspa położona w Zatoce Stołowej, około 11 kilometrów od Kapsztadu, niemal od początku kolonizacji Afryki Południowej przez Europejczyków była więzieniem i miejscem zsyłek, przede wszystkim więźniów politycznych, ale też trędowatych i chorych psychicznie. Były prezydent RPA i laureat Nagrody Nobla Nelson Mandela za swoją działalność polityczną spędził w więzieniu na Robben Island 18 lat. Obecnie na wyspie znajduje się muzeum - symbol okrutnych czasów apartheidu, ale też jego upadku. Na wyspę można przedostać się promem z Kapsztadu. Rolę przewodników po muzeum pełnią  byli więźniowie polityczni. Ostatnim przystankiem wycieczki przez Robben Island jest cela Nelsona Mandeli.

 
3)    Groot Constantia

Dziś wina z Południowej Afryki są znane i cenione na całym świecie. Ich historia sięga roku 1685, kiedy to holenderski generał Simon van der Stel otrzymał prawo do 763 hektarów ziemi w Kapsztadzie. Jeszcze w Holandii Van der Stel zdobył wiedzę na temat uprawy winorośli w swojej winnicy w Muiderbergh. Postanowił wykorzystać ją w Kapsztadzie. Tak powstała winnica Groot Constantia - pierwsza winnica w Południowej Afryce, obecnie znana z produkcji wysokiej jakości czerwonych win, takich jak Shiraz i Merlot oraz deserowego Grand Constance. Na tych, którzy zdecydują się ją odwiedzić, czeka muzeum, restauracje, wycieczka przez piwnice, w których przechowywane jest wino i możliwość wzięcia udziału w degustacji.

 
4)    Bo-Kaap

To jedna z najstarszych dzielnic mieszkalnych Kapsztadu i bez wątpienia najbardziej kolorowa. Przechadzając się brukowanymi uliczkami pomiędzy kolorowymi fasadami domów z XVII i XIX wieku można nie tylko zrobić wspaniałe zdjęcia, ale też poznać bogatą historię i kulturę tego miejsca. Pierwsi mieszkańcy Bo-Kaap przybyli z Malezji, Indii, Sri Lanki i kilku państwa Afrykańskich. W dzielnicy dominuje kultura muzułmańska, znajduje się tu również najstarszy meczet w RPA - Meczet Auwal. Dawniej wszystkie domy w Kapsztadzie malowane były na biało. Mieszkańcy Bo-Kaap zaczęli malować fasady swoich domów na różne kolory przygotowując się do święta Eid Al-Fitr. Część z nich co roku przemalowuje fasady.

 
5)    Kirstenbosch

Afryka słynie z pięknej, egzotycznej przyrody. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na jej temat powinien udać się do ogrodu botanicznego Kirstenbosch położonego na wschodnich zboczach Góry Stołowej. Ten 36-hektarowy ogród jest częścią 528-hektarowego rezerwatu przyrody. Jest pierwszym na świecie ogrodem botanicznym, uwzględnionym na liście światowego dziedzictwa UNESCO (jako część regionu florystycznego Cape Floral).  W Kirstenbosch można zobaczyć ponad 7000 gatunków roślin, wiele z nich rzadko spotykanych lub zagrożonych.footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: