4 POWODY, ŻEBY ODWIEDZIĆ PARK NARODOWY YOSEMITE

P.N. YOSEMITE

W Północnej Kalifornii, w zachodniej części gór Sierra Nevada, położony jest Park Narodowy Yosemite – jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków narodowych Stanów Zjednoczonych. Aby podziwiać granitowe formacje skalne, wodospady i niezwykłą faunę oraz florę, co roku odwiedza go około 4 miliony ludzi. Dlaczego warto wybrać się w to fascynujące miejsce?

1.    Można tu zobaczyć najwyższy wodospad Ameryki Północnej – Yosemite Falls

Ta sięgająca 740 metrów wysokości kaskada składa się tak naprawdę z trzech wodospadów – górnego, środkowego i dolnego. Już sam górny wodospad, liczący 440 metrów wysokości, znajduje się wśród ośmiu najwyższych wodospadów świata. Wszystkie trzy tworzą razem najwyższy wodospad Ameryki Pólnocnej. Aby dostać się na sam szczyt Yosemite Falls potrzeba niemal ośmiu godzin, ale zapierający dech w piersiach widok można zobaczyć także z jego dolnej części. Wodospad jest zresztą widoczny z wielu miejsc w Dolinie Yosemite. Według legendy Indian Ahwahneechee, zbiornik wodny, do którego wpada wodospad zamieszkiwały duchy wiedźm.

2.    To świetne miejsce dla tych, którzy lubią aktywność na świeżym powietrzu

Choć w wiele miejsc na terenie Yosemite można dotrzeć samochodem lub autobusem, najlepiej poruszać się po parku pieszo. Znajdziemy tu wiele ciekawych szlaków - podczas ich pokonywania  można zobaczyć fascynujący krajobraz Yosemite w całej okazałości. Każdy może tu wybrać odpowiedni szlak dla siebie – w zależności od stopnia zaawansowania. Do najpopularniejszych należy wspinaczka na Half Dome – górę wznoszącą się 2693 m n.p.m.

3.    Można tu spotkać wyjątkowe dzikie zwierzęta i rosliny

W Parku żyją setki fascynujących gatunków zwierząt. Największym i najpopularniejszym mieszkańcem Doliny Yosemite jest niedźwiedź czarny. Zamieszkuje ją około 300-500 tych majestatycznych zwierząt. Wbrew swojej nazwie, większość niedźwiedzi czarnych ma brązowe futro, przez co łatwo pomylić je z ich kuzynem – Grizzly. Niedźwiedzie Grizzly przestały jednak występować na terenie Yosemite w latach 20. Do parku warto zabrać ze sobą lornetkę - na szlaku można napotkać wiele mniejszych zwierząt, między innymi różne gatunki ptaków, zające, wiewiórki i świstaki. Na łąkach często pojawiają się także piękne mulaki czarnoogonowe -  z rodziny jeleniowatych. Jeżeli chodzi o rośliny, to największe wrażenie na odwiedzających park robią oczywiście sekwoje olbrzymie, które na świecie występują naturalnie tylko na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. Te największe drzewa świata sięgają średnio 50-85 metrów i mają średnicę 6-8 metrów. Należą też do najstarszych żywych organizmów na Ziemi.

4.    Niesamowity widok z Glacier Point

Aparaty w dłoń – oto jeden z najlepszych punktów widokowych na terenie parku. Góruje  2199 nad Doliną Yosemite i można z niego zobaczyć między innymi Wodospad Yosemite, niezwykłą, granitową formację skalną Half Dome oraz wodospady Vernal i Nevada. Aby widok był jeszcze piękniejszy, warto wybrać się na Glacier Point o zachodzie słońca. Ci, którzy nie przepadają za wspinaczką, mogą się tam udać samochodem lub autobusem.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: