10 MIEJSC W NORWEGII, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

10 MIEJSC W NORWEGII, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

Od tętniących życiem miast po majestatyczne fiordy, lśniącą zorzę polarną i odległe wioski za kołem podbiegunowym. Norwegia to bardzo długi kraj, będący północnym krańcem Europy, w którym jest pełno wspaniałych miejsc do poznania. Gdzie chcesz zacząć swoją podróż? Jeśli planujesz podróż do Norwegii, przedstawiamy kilka najważniejszych miejsc do zobaczenia.

1. OSLO - STOLICA NORWEGII

Miasto otoczone przez zatokę Oslofjord, które otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019 ma wiele do zaoferowania. Nowatorska scena kulinarna, modne dzielnice, muzea i różnego rodzaju atrakcje. Obok miejskiego krajobrazu rozpościerają się gęste lasy i parki, które pokrywają ponad połowę gminy, a fiord rozciąga się aż do centrum miasta. Będąc tam, koniecznie musisz zobaczyć jeden z unikalnych parków rzeźb w mieście, Vigeland Park lub Ekeberparken.  To znajdująca się tutaj biblioteka Deichman Bjørvika została uznana za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie. W Ogrodzie Botanicznym można odwiedzić pierwszy Dom Klimatyczny w Skandynawii i obejrzeć wystawy poświęcone klimatowi i zmianom klimatycznym.  Na jesieni 2021 roku planowane jest otwarcie nowego Muzeum Muncha, w którym będzie można zobaczyć dzieła najsłynniejszego norweskiego artysty - Edvarda Muncha. Zobacz na własne oczy kultowe obrazy, takie jak „Krzyk”, „Dziewczyny na moście” i „Madonna”. Aby odbyć fascynującą podróż w czasie, odwiedź Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki i Norweskie Muzeum Historii Kultury.

2. FLAM – MALOWNICZA WIOSKA PRZY FIORDZIE

Mała wioska Flam znajduje się na najgłębszym brzegu Aurlandsfjordu, otoczonym wąskimi dolinami, stromymi górami i grzmiącymi wodospadam. 

Podróż koleją Flam (Flamsbana) została nazwana przez „Lonely Planet” najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Wszystko za sprawą malowniczej i zapierającej dech w piersiach trasie podróży. Podczas 20-kilometrowej jazdy pociągiem, która prowadzi z Flam przez fiord na szczyt gór, można zobaczyć głębokie wąwozy, wodospady spływające kaskadami po stromych zboczach, pokryte śniegiem góry i  farmy znajdujące się u ich stóp. 

Z Flam można wybrać się na piesze wędrówki po pobliskich górach lub zwiedzić fiord Aurlandsfjord i Nærøyfjord. Nærøyfjord jest wpisany na słynną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest najwęższym fiordem na świecie - w pewnym momencie ma tylko 250 metrów szerokości.

3. BERGEN

W Bergen odwiedzisz jedne z najlepszych muzeów rzemiosła, designu i muzyki w kraju - Muzea sztuki KODE i domy kompozytorów. Ponadto Bergen jest miastem stanowiącym bramę do niektórych z najsłynniejszych fiordów takich jak Sognefjordu, Hardangerfjordu i Trolltunga.  
 
Zapewne nie raz wiedziałeś wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wybrzeże hanzeatyckie w Bergen, które jest pozostałością czasów, gdy to miejsce stanowiło centrum handlu pomiędzy Norwegią i innymi europejskimi krajami. Dziś znajdziesz tu muzeum, galerie, restauracje i sklepy. 
 
Jeśli jesteś smakoszem ryb i owoców morza, z pewnością zaciekawi się wizyta na targu rybnym, który od 1276 roku dostarcza mieszkańcom świeżo złowionych przysmaków. Nic więc dziwnego, że świeże owoce morza to podstawa kuchni Bergen. 

4. GEIRANGERFJORD – NAJSŁYNNIEJSZY FIORD

Tego najsłynniejszego norweskiego fiordu, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Błękitne wody fiordu, zasilane przez liczne wodospady spływające po stromych zboczach gór wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku. Unikalna formacja tego obszaru powstała w ciągu kilku następujących po sobie zlodowaceń, kiedy to lodowce rzeźbiły głębokie fiordy i ukształtowały wysokie góry.
 
Dla miłośników przyrody Geirangerfjord ma do zaoferowania wycieczki krajoznawcze w formie pieszych wędrówek, ale także spływów kajakowych. 

5. ANDALSNES – GÓRSKA STOLICA

Znane z wysokich szczytów i długiej historii wspinaczki, miasto Andalsnes w północnej części kraju jest domem dla klejnotów, takich jak Ściana Troli (Trollveggen), grzbiet Romsdalseggen i Norweski Szlak Krajobrazowy Geiranger-Trollstigen. Będąc tutaj, zacznij od wędrówki na wysokość 550 m n.p.m. do platformy widokowej Rampestreken. Szlak wiodący do platformy został częściowo zbudowany przez nepalskich Szerpów. Z kolei podążając kamiennymi schodami Romsdalstrappa dotrzesz na szczyt góry Nesaksla (708 metrów nad Romsdalsfjordem), z tego miejsca będziesz mógł delektować się zapierającym dech w piersiach panoramicznym widokiem na okolicę. Niektórych może zdziwić, że w okolicach miasta znajduje się najbardziej wysunięta na północ winnica na świecie - Vingarden Tuen. Któż nie chciałby degustować lokalnego wina w tak majestatycznych okolicznościach przyrody.  Andalsnes to nie tylko miejsce przeznaczone pieszym wędrówkom. Wraz ze zmianą pory roku i spadkiem temperatur miasto zamienia się w zimową krainę i mekkę miłośników narciarstwa.

6. TRONDHEIM – KORONACYJNE MIASTO

Trondheim jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii. Tutaj możesz wybrać się na spacer brukowanymi uliczkami by odkryć słynne atrakcje, takie jak katedra Nidaros i Pałac Arcybiskupa. Możesz też skosztować lokalnych smakołyków w wielu wspaniałych restauracjach. Miasto intensywnie inwestuje w lokalnie produkowaną żywność i napoje, dzięki czemu podróżujący mają okazję skosztować nowych smaków, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej.
 
Katedra Nidaros (Nidarosdomen) w centrum miasta z pewnością zaimponuje Ci swoim wyglądem, a jej historia sprawia, że jest niezwykle popularnym celem pielgrzymek w Europie. Nidarosdomen jest najbardziej wysuniętą na północ średniowieczną katedrą na świecie, przy czym służy również  jako norweski kościół koronacyjny. 
Jeśli lubisz wycieczki po muzeach, w mieście ich nie brak. Do najsłynniejszych należą Muzeum Sztuki w Trondheim, Narodowe Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum) oraz Pałac Arcybiskupi (Erkebispegarden) . Nieco innym ale równie ciekawym jest Muzeum Rockheim poświęcone muzyce popularnej. 

7. LOFOTY - DZIKIE WYSPY NORWEGII

Lofoty znane są z wędkowania, atrakcji przyrodniczych oraz małych wiosek wkomponowanych w krajobraz. Archipelag Lofotów rozciąga się na wzburzonych wodach Morza Norweskiego, daleko za kołem podbiegunowym. 
Lofoty otrzymały certyfikat Sustainable Destination – jest to pieczęć aprobaty przyznawana destynacjom, które działają na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu turystyki na środowisko. Obok zapewniania podróżnym wspaniałych wrażeń, miejsce to musi jednocześnie chronić lokalną przyrodę i kulturę, a także wzmacniać wartości społeczne, a przy tym być ekonomicznie opłacalne. 
 
Ze względu na zróżnicowany krajobraz można tu uprawiać piesze wędrówki, wędkowanie,  jazdę na nartach, nurkowanie lub rafting. 
 
Odwiedzając Muzeum Wikingów Lofotr można przenieść się do epoki Wikingów w mgnieniu oka i doświadczyć jej na własnej skórze. To właśnie w Borg archeolodzy odkryli największy dom wikingów, jaki kiedykolwiek znaleziono. 

First Image

8. TROMSO - KRAINA ZORZY POLARNEJ

Stolica Arktyki - Tromso, znajduje się w samym środku północnej Norwegii. To tutaj możesz ścigać wzrokiem zorzę polarną, a latem delektować się promieniami słońca nawet o północy! Jeśli Twoje marzenia obejmuje również obserwowanie wielorybów, jest to idealne miejsce dla Ciebie! Podczas podróży, zachęcamy do odwiedzenia Kościoła Tromsdalen, który znany jest również jako Ishavskatedralen (Katedra Arktyczna). Jego budowa została ukończona w 1965 roku. W kościele znajdują się wspaniałe organy, w których dźwięk możesz się wsłuchać podczas koncertów. Organy te zostały zbudowane w 2005 roku przez Gronlundsa Orgelbyggeri i składają się z 2940 piszczałek - najdłuższa mierzy 9,6 m, a najmniejsza zaledwie 5 mm.   
 
Wycieczka do Tromso to idealna okazja by zajrzeć do Polarii i przywitać się z fokami. Polaria to idealne miejsce, aby poznać tajniki życia na Arktyce i dowiedzieć się jak zwierzęta, ludzie, ryby i rośliny żyją obok siebie. Tutaj z bliska spotkasz między innymi foki brodate i foki pospolite, sumy i drobne rekiny, a także poznasz różne gatunki żyjące na dnie oceanu.

Nie zapomnij zajrzeć do Muzeum Polarnego, które pielęgnuje historie Tromso i Arktyki. Stałe wystawy znajdujące się w muzeum dotyczą fok, zimowania w pułapkach, historii słynnych traperów, takich jak Henry Rudi, Wanny Wolstad, czy wypraw Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena.

Miasto możesz podziwiać również z lotu ptaka za sprawą kolejki linowej na górę Storsteinen, jeśli jednak lubisz piesze wędrówki, możesz na nią wejść pokonując 1200 kamiennych stopni.

9. SVALBARD - NORWESKA PROWINCJA W ARKTYCE

Wyspy Svalbard leżą na Oceanie Arktycznym, w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym i stanowią królestwo niedźwiedzia polarnego. „Svalbard” oznacza „zimne wybrzeża” i po raz pierwszy wspomniano o nim w tekstach islandzkich w XII wieku. Podróżując na wyspę możesz spodziewać się, że znajdziesz tu nietkniętą arktyczną dzicz i wyjątkową przyrodę.
Svalbard to kraina wysp z fiordami pokrytymi lodem, strzelistymi górami i rzadką fauną, w tym niedźwiedziami polarnymi. Svalbard od dawna fascynuje podróżników.
 
Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, wyspy są domem dla prawie 3000 ludzi, z których ponad 2000 mieszka w Longyearbyen, centrum administracyjnym i największej osadzie na wyspach. 
Podczas gdy w przeszłości wielorybnictwo i odławianie były głównymi działaniami prowadzonymi na archipelagu, tak obecnie to zrównoważony rozwój i ochrona środowiska naturalnego są nadrzędną wartością mieszkańców. Prawie dwie trzecie powierzchni Svalbardu jest chronione i składa się z kilku rezerwatów przyrody, parków narodowych oraz rezerwatów ptaków.
Od wczesnej wiosny do jesieni słońce sprawia, że ciągle jest  tu  dzień, podczas gdy od listopada do lutego panuje noc polarna i do Longyearbyen nie dociera światło dzienne . To przyciąga ludzi z całego świata do oglądania zorzy polarnej tańczącej na niebie.

10. ALTA - ŚLADY OSADNICTWA SPRZED 4200 DO 500 LAT P.N.E.

Alta to miasto na dalekiej północy, położone na wewnętrznym krańcu Altafjordu.  Będąc tutaj możesz z bliska poznać kulturę Samów, zobaczyć rzeźby skalne chronione przez UNESCO, spędzić noc w lodowym hotelu lub zapolować na zorzę polarną.

Wycieczka do Norwegii latem będzie idealnym czasem by zobaczyć rzeźby naskalne w Hjemmeluft, które obrazują ślady osadnictwa z okresu od około 4200 do 500 lat p.n.e.. Grupę petroglifów  stanowią tysiące obrazów i rycin, które poszerzają naszą wiedzę o środowisku i działalności człowieka na obrzeżach dalekiej północy w czasach prehistorycznych. Pierwsze rzeźby zostały odkryte w 1973 roku i od tego czasu odkryto ich ponad 6000. Około 5 kilometrów od Alty znajduje się miejscowość Jiepmaluokta, w której znajdują się tysiące pojedynczych rzeźb. Miejscowość ta została przekształcona w skansen, a wraz z Storsteinen, Kafjord, Amtmannsnes i Transfarelv, została wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku.
 
Wybierz swoją podróż do Norwegii z LogosTour, by poznać wyżej wymienione miejscowości, a także o wiele więcej. 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: