URLOP W 2021 ROKU – GDZIE WARTO ZAPLANOWAĆ WYKORZYSTANIE DNI URLOPOWYCH - CZĘŚĆ 2

URLOP W 2021 ROKU CZ.2

Część 2 propozycji na 2021 rok

W ostatnim artykule "Urlop w 2021 roku - gdzie warto zaplanować wykorzystanie dni urlopowych"  sugerowaliśmy Państwu kierunki warte rozważenia podczas snucia planów urlopowych na 2021 rok.
To nie koniec naszych sugestii o propozycji ;) Tym razem przyglądamy się kolejnym kierunkom:

1. Wycieczki do Japonii w marcu i kwietniu
2. Wycieczki do Czech
3. Wycieczki do Hiszpanii i na Wyspy Kanaryjskie


KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI – WYCIECZKA DO JAPONII W MARCU LUB KWIETNIU
 
Marzec i kwiecień rokrocznie są miesiącami, w których rzesze turystów z całego świata tłumnie obierają kierunek Japonia. Właśnie w tym czasie ma miejsce fascynujące zjawisko kwitnienia wiśni. Czy w 2021 roku będziemy mieli możliwość spędzić urlop wypoczynkowy w Japonii? 

Japonia to kraj wyspiarski w Azji Wschodniej położony między północnym Pacyfikiem a Morzem Japońskim, na wschód od Półwyspu Koreańskiego. Pięć głównych wysp tego kraju, wymieniając je w kolejności z północy na południe, to Hokkaido, Honsiu, Shikoku, Kyushu i Okinawa. Tokio jest stolicą i największym miastem Japonii, a główne religie wyznawane w tym kraju to szintoizm, buddyzm i chrześcijaństwo.


Sakura historia najbardziej kultowego kwiatu
 
Ponad 300 odmian drzew wiśni - od białych po ciemnoróżowe - Japonia od wieków czci kwiaty tych magicznych drzew ze względu na ich piękno, a często też traktuje jako dobrą wymówkę na organizację przyjęcia.

Sakura to japońska nazwa drzew wiśniowych i ich kwiatów. Samo słowo „sakura” pojawiło się w okresie Nara (710–794 rok) i znajduje się w najstarszym istniejącym w Japonii zbiorze poezji - Manyoshu. „Sa” zostało zapisane jako słowo „bóg”, co w szczególności odnosiło się do boga pól ryżowych, człon „Kura” natomiast reprezentował cokół służący do czczenia boga ofiarami z pożywienia i sake. Kiedy kwitły wiśnie, był to znak, że bóg zstąpił z gór i nadszedł czas, aby zasadzić ryż.


Kwitnienie japońskiej kultury


Hanami, dosłownie oznacza patrzenie na kwiaty i zostało zaczerpnięte z chińskiej tradycji oglądania kwiatów śliwki (ume). Sto lat po rozpoczęciu okresu Heian (794-1185 rok) Japonia zakończyła praktykę ekspediowania wysłanników do Chin w celu zbadania ich kultury i technologii, otwierając tym samym drogę dla Japonii do wspierania i rozwijania własnej kultury i ustanawiania historii hanami.

Pierwsze wystawne przyjęcie z okazji oglądania sakury zorganizował Cesarz Saga wraz z jedzeniem, muzyką i pisaniem poezji, po tym, jak uderzyło go piękno drzewa wiśni w świątyni Jishu, która jest obecnie częścią kompleksu świątynnego Kiyomizu. Od 831 roku stało się to regularnym wydarzeniem na dworze cesarskim, a hanami rozprzestrzeniło się wśród arystokratów.

W 1594 roku Szogun Hideyoshi Toyotomi zorganizował pięciodniowe przyjęcie hanami dla 5000 osób. Cztery lata później zorganizował kolejne hanami dla około 1300 osób w świątyni Daigo w Kioto, gdzie posadził 700 drzew wiśni. To właśnie te dwa ogromne zgromadzenia hanami zasiały nasiona masowego oglądania kwitnących wiśni,  którym cieszymy się dzisiaj.


Kwiaty nie tylko dla Cesarzy i Szogunów


Szogun Iemitsu Tokugawa zasadził drzewa sakura w świątyni Kanei-ji w obecnym parku Ueno, a w 1720 roku Yoshimune Tokugawa kontynuował sadzenie w Asakusa i Asukayamie (w pobliżu Oji), starając się podzielić kwiatami wiśni z pospólstwem.

Istnieje również teoria, że ​​Yoshimune posadził wiśnie wzdłuż rzeki Sumida, aby złagodzić powodzie. Chodziło bowiem o to, że kwiaty wiśni przyciągały ludzi nad rzekę, aby je zobaczyć, a ich kroki zadeptywały ziemię i utwardzały ją na tyle, aby zapobiec jej wymyciu. Podobno właśnie to jest powodem, dla którego wzdłuż rzek często rosną drzewa wiśniowe.


Narodziny Somei-yoshino

 
Pod koniec okresu Edo (1603–1868 rok) miało miejsce jedno z największych wydarzeń dla współczesnego oglądania kwitnącej wiśni. W tokijskim Komagome znanym wówczas jako wioska Somei powstała odmiana Somei-yoshino. Dziś około 80% japońskich drzew wiśni to ten gatunek, będący krzyżówką uprawną pomiędzy odmianami Ohshima i Edohigan.

Japońskie Stowarzyszenie Kwiatów Wiśni twierdzi, że w Japonii istnieje dziewięć podstawowych rodzajów wiśni i ponad 100 ich odmian. Kolory wahają się od białego do ciemnoróżowego, a rozmiary i liczby płatków również mogą się różnić. Niektóre odmiany osiągają wysokość zaledwie około dwóch metrów, podczas gdy inne osiągają wysokość ponad 20 metrów.

Jedno z trzech najsłynniejszych japońskich drzew wiśni, Miharutaki-zakura w mieście Miharu w prefekturze Fukushima, ma ponad tysiąc lat. Mierzy 13,5 metra wysokości i około 25 metrów szerokości i jest narodowym pomnikiem przyrody.


Choć kwiaty szybko przekwitają

Chociaż kwitnienie wiśni kojarzy się z wiosną, Okinawa zaczyna kwitnąć w styczniu. Istnieją również rodzaje, takie jak jyugatsu-zakura, czereśnia październikowa lub fuyu-zakura wiśnia ozima, kwitnąca wiosną i ponownie między wrześniem a grudniem. Możliwość podziwiania kwitnących drzew przez niemal miesiąc w różnych częściach kraju zawdzięczyć można klimatowi. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie marca na południu kraju i stopniowo przesuwa się ku górze, by z początkiem maja zakończyć się na północy.


Wiśniowe drzewa w zagrożeniu

Wiele drzew Somei-yoshino zostało posadzonych po drugiej wojnie światowej, co oznacza, że ​​są już w podeszłym wieku. Istnieje  wobec tego obawa, że już w niedługiej przyszłości ​​mogą umrzeć. Według Japońskiego Stowarzyszenia Kwiatów Wiśni, drzewa wiśni nie są bardzo odporne. Słabo radzą sobie w suchych warunkach, a ponieważ ich korzenie nie są osadzone głęboko, mogą zostać uszkodzone przez nadepnięcie lub utwardzanie podłoża, na przykład przez ruch drogowy lub betonowanie. Drzewa wiśniowe nie wyrastają z nasion, ale z sadzonek - z tego powodu czasami określa się je jako klony. Ta ograniczona pula genów oznacza, że ​​choroba lub zmiana środowiska, która jest szkodliwa dla jednego drzewa, może w rzeczywistości zniszczyć je wszystkie.

Do tego dochodzi niechęć wiśni do kolejnych upraw. Wiśnia posadzona w tym samym miejscu, w którym została usunięta, zwykle radzi sobie słabo. Dokładne wyrąbanie starych korzeni i dodanie świeżej gleby może sprawić, że przesadzanie będzie bardziej skuteczne, lecz w przypadku 490 000 wiśni posadzonych wzdłuż dróg w całej Japonii takie przedsięwzięcie byłoby zbyt kosztowne.

Z tego względu panuje też obawa, że w niedalekiej przyszłości japońskie hanami przestanie cieszyć ludzkie oko. 
Nie zwlekaj! Jeśli tylko będzie taka możliwość, zarezerwuj czas na wypoczynek  i zwiedzanie Japonii.


Urlop w 2021 – wycieczki po Europie, którym warto się przyjrzeć

Dla podróży w odległe zakątki świata wspaniałą alternatywę na spędzenie urlopu w 2021 roku mogą stanowić odwiedziny naszch sąsiadów. Przyjrzyjmy się bliżej propozycjom, wartym rozważenia.  

 
CZECHY


Kraj ten  onieśmiela bogactwem zabytków, historią, a także pięknem przyrody. Republika Czeska ze stolicą w Pradze powstała w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Początki państwowości czeskiej sięgają IX wieku, a od czasów Karola IV Luksemburskiego, Czechy, a przede wszystkim Praga przeżywały swój największy rozkwit, stając się centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Stolica kraju leży pośród wzgórz w dolinie rzeki Wełtawy, gdzie na jej lewym brzegu wznosi się zamkowy kompleks Hradczan – najpowszechniej rozpoznawany symbol Pragi, po prawej rozciągają się zabytkowe dzielnice: Stare i Nowe Miasto. Niecodzienną atrakcją zwiedzania miasta jest wieczorny rejs po Wełtawie z serwowaną na statku kolacją.

Kutná Hora, zwane również miastem srebra. To właśnie tutaj wydobywano ten cenny kruszec od XIII w. O dreszcze przyprawić może wizyta w Kaplicy Czaszek, która zwiedzających z całego świata zadziwia niezwykłym wystrojem, na który składają się żyrandole, piramidy, krzyże czy herby ułożone z ludzkich kości. Oczywiście jak Czechy to i Pilsner !  Wizyta w browarze, w którym Pilsner Urquell nadal jest warzony tradycyjną metodą, którą wprowadził w 1842 roku Josef Groll, będzie wspaniałą atrakcją dla amatorów tego trunku.


HISZPANIA – Wyspy Kanaryjskie  
 
Wyspy położone na Oceanie Atlantyckim, każda piękna dzięki swej odmienności, cóż chcieć więcej.
 
Teneryfa

Najchętniej odwiedzana przez turystów wyspa archipelagu i jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych na świecie. Jego niezmienną popularność zapewnia całoroczna ciepła temperatura i spektakularne wulkaniczne krajobrazy, a także plaże, możliwość uprawniania sportów wodnych i nocne życie.
 
Jedną z głównych atrakcji wyspy jest Park Narodowy Teide wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczyt Pico del Teide będący uśpionym wulkanem  jest najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim co do wielkości wulkanem na świecie  mierzonym od podstawy. Na wyspie znajduje się również masyw górski Macizo de Anaga, który od 2015 roku jest rezerwatem biosfery UNESCO i stanowi dom dla  największej liczby gatunków endemicznych w Europie.
 
Gran Canaria

Wyspą pochodzenia wulkanicznego leżącą na archipelagu Wysp Kanaryjskich na południowy wschód od Teneryfy i na zachód od Fuerteventury. Nazywana jest „miniaturowym kontynentem” ze względu na odmienny klimat i różnorodność znalezionych krajobrazów, z długimi plażami i wydmami z białym piaskiem, kontrastującymi z zielonymi wąwozami i malowniczymi wioskami. Jedna trzecia wyspy jest objęta ochroną UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Na północy jest zwykle chłodniej, podczas gdy południe wyspy jest cieplejsze i bardziej słoneczne. Wschodnie wybrzeże wyspy jest płaskie, usiane plażami, natomiast zachodnie wybrzeże jest skaliste i górzyste.
 
Lanzarote

To najbardziej wysunięta na południowy wschód wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Chociaż zajmuje nie więcej niż 800 kilometrów kwadratowych, oferuje uderzająco różnorodne krajobrazy dzięki dziedzictwie erupcji wulkanicznych, które miały miejsce w XVIII i XIX wieku. Ludność Lanzarote zazdrośnie strzeże spektakularnego dziedzictwa naturalnego - nie na próżno! W 1993 roku wyspa została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery. Ponadto w 2015 roku stała się pierwszym miejscem na świecie, które otrzymało certyfikat Biosfery Odpowiedzialnej Turystyki.

Park Narodowy Timanfaya jest jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy, wraz z Ośrodkami Sztuki, Kultury i Turystyki stworzonymi przez lokalnego artystę Césara Manrique.
Warto również wspomnieć o łagodnym klimacie ze średnią roczną temperaturą 22º C, który sprawia, że ​​Lanzarote jest idealnym miejscem do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów na świeżym powietrzu.
 
A Ty, na którą z naszych propozycji na rok 2021 zdecydujesz się, by spędzić urlop wypoczynkowy?

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: