WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS 2016

Cena 13100,00 PLN
2000.0 PLN zaliczki
  • Program wycieczki
  • Cena obejmuje
  • Zdjęcia
  • Dowiedz się więcej
  • Krótko o wycieczce

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w hali odlotów, przy nowym stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Wietnamu.Wietnam - Kambodża - Laos

2 DZIEŃ    SAJGON (Wietnam)
Rano przylot do Hanoi, a następnie przelot do Ho Chi Minh City (d. Sajgon). Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie miasta. Zabytkowy budynek poczty, katedra Notre Dame, Muzeum Wojny i ulica Dong Khoi. Spacer po dzielnicy chińskiej Cho Lon – targ Ben Thanh i pagoda Tien Hau. Kolacja.

3 DZIEŃ    DELTA MEKONGU - CAN THO
Całodniowa wycieczka do Delty Mekongu. Przejazd do Cai Be. Rejs krytą, drewnianą łodzią, zwaną sampan, po kanałach Delty. Obiad w gospodarstwie lokalnego rolnika; okazja do kupna świeżych owoców tropikalnych z jego sadu. Po południu dalszy rejs do Vinh Long i przejazd autokarem do Can Tho. Zakwaterowanie w hotelu.

4 DZIEŃ    SAJGON - SIEM REAP (Kambodża)
Rano wycieczka łodzią na gwarny, targ wodny w Cai Nong i Cai Rang. Następnie powrót autokarem do Sajgonu. Wylot do Siem Reap w Kambodży. Zakwaterowanie w hotelu.

5 DZIEŃ    ANGKOR THOM
Przed świtem dla chętnych fakultatywny wyjazd rikszami na obserwację wschodu słońca nad Angkor Wat. Wycieczka do Angkoru. Kompleks świątynny Angkor powstał pod koniec VIII wieku, kiedy król Khmerów Jayavarman II przeniósł na ten teren stolicę swojego królestwa. Przez setki lat każdy z jego następców budował świątynię w Angkorze. W ten sposób na powierzchni ponad 200 km² powstał ogromny zespół budynków świątynnych i kaplic. Przed tysiącem lat Angkor był jednym z najwspanialszych miast na świecie. Spacer do Angkor Thom, ostatniej stolicy cesarstwa Khmerów. Południowej bramy prowadzącej do miasta strzegą stojące w rzędach po obu stronach wspaniałe posągi, przedstawiające demony i dobre duchy. Na samym środku Angkor Thom stoi świątynia Bayon, która funkcjonowała jako łącznik między niebem a ziemią. Przejazd do świątyni leżącej za murami miasta – Ta Prohm, w której odkrywcy w XIX wieku pozostawili nienaruszone gigantyczne drzewa, które przez minione kilkaset lat oplotły korzeniami mury, kaplice i biblioteki. Spacer po tarasie słoni oraz podziwianie pięknych ozdób ściennych na tarasie Króla Trędowatych.

6 DZIEŃ     ANGKOR WAT - SIEM REAP - PHNOM PENH
Zwiedzanie najpiękniejszego obiektu w kompleksie – Angkor Wat. Na charakterystycznej dla królestwa Angkoru świątyni-górze, znajdują się galerie pokryte m.in. płaskorzeźbami z 2 tys. apsar – tanecznic niebieskich. Wspaniale zachowane, płaskorzeźby ciągnące się wzdłuż ścian o powierzchni 1200 m² przedstawiają stworzenie świata, toczące się wojny, historię państwa Khmerów i postacie bóstw z mitologii. Powstała w XII wieku za panowania króla Suryavarmana II. Świątynia była budowana z niezwykłym artyzmem i pieczołowitością przez ponad 30 lat. Po południu transfer na lotnisko i wylot do Phnom Penh. Zakwaterowanie w hotelu.

7 DZIEŃ     PHNOM PENH - VIENTIANE (Laos)
Zwiedzanie stolicy Kambodży. Na trasie; pałac królewski, Srebrna Pagoda, Wat Phnom – najważniejsza pagoda w mieście. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym znajdują się cenne dzieła sztuki Khmerów. Transfer na lotnisko. Wylot do Vientiane, stolicy Laosu. Po przylocie – formalności wizowe. Zakwaterowanie w hotelu.

8 DZIEŃ     VIENTIANE - LUANG PRABANG
Zwiedzanie Vientiane, m.in. najważniejsze centrum religijne Laosu – świątynia Pha That Luang, pagoda Wat Sisaket i pagoda Wat Phra Kaeo, w której przechowywany był słynny posąg Szmaragdowego Buddy (obecnie jest on w Wielkim Pałacu, w Bangkoku). Postój przy pomniku niepodległości Patuxai i widok z góry na całe miasto. Transfer na lotnisko i wylot do Luang Prabang. Zakwaterowanie.

9 DZIEŃ     LUANG PRABANG
Luang Prabang jest najlepiej zachowanym zabytkowym miastem w południowo-wschodniej Azji. Wzdłuż ulic stoją niewielkie domy mieszkalne, hoteliki i sklepy pochodzące z czasów kolonialnych. Na trasie zwiedzania znajdą się m.in. buddyjskie świątynie z bogato zdobionymi wnętrzami, stupa Wat Wisunalat, stupa Wat Mai oraz liczący cztery wieki królewski kompleks klasztorny – Wat Xieng Thong. Wejście na wzgórze Phu Si, z którego rozpościera się piękny widok na miasto i pałac królewski. Malowniczy zachód słońca za rzeką Mekong z górami w tle. Czas wolny na spacer po nocnym targu H’mong.

10 DZIEŃ    LUANG PRABANG
Wyjazd nad brzeg rzeki i rejs łodzią motorową wzdłuż Mekongu, do jaskini Pak Ou. Przez minione 500 lat królowie, książęta, kupcy i wieśniacy przybywali do groty na modlitwy, zostawiając jako wota ponad 3 tysiące częściowo pozłacanych statuetek Buddy. Obiad. Późnym popołudniem powrót do Luang Prabang.

11 DZIEŃ    LUANG PRABANG - HANOI
Poranna wizyta w byłym pałacu królewskim, obecnie Muzeum Narodowym. Transfer na lotnisko i wylot do Hanoi. Zakwaterowanie w hotelu. Miasto zachowało swój oryginalny, historyczny charakter, chociaż nowe budynki zajmują coraz więcej miejsca. Czas wolny na zakupy pamiątek; lokalne wyroby rękodzieła, tekstylia, ao dai – czyli tradycyjne suknie noszone przez wietnamskie kobiety.

12 DZIEŃ    HANOI - ZATOKA HALONG
Zwiedzanie miejsc związanych z wujem Ho. Przejazd na Plac Ba Dinh, gdzie stoi (zbudowane z granitu i marmuru) mauzoleum Ho Chi Minha (z zewnątrz) oraz jego skromny dom, w którym żył i pracował. Przejazd do Pagody Jednej Kolumny zbudowanej w XI w. Zwiedzanie Świątyni Literatury – pierwszego, założonego w 1076 roku, uniwersytetu Wietnamu. Po południu wyjazd autokarem nad Morze Południowo-Chińskie. Następnie rejs statkiem wycieczkowym po zatoce Halong. Jest ona znana z malowniczych formacji skalnych; wystające z morza góry, czyli wapienne ostańce, których jest ok. 3 tysięcy, tworzą unikalny krajobraz z licznymi zatoczkami, grotami, skalistymi wysepkami. Podczas rejsu posiłek składający się ze świeżych owoców morza. Nocleg na pokładzie.

13 DZIEŃ    ZATOKA HALONG - HANOI
Skoro świt podziwianie wschodu słońca nad zatoką Halong. Po śniadaniu na pokładzie, powrót na ląd. Po południu przejazd do Hanoi; po drodze gwarne miasta i wioski. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem okazja podziwiania specjalności wietnamskiej – oryginalnego teatru kukiełek na wodzie.

14 DZIEŃ
Transfer na lotnisko. Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.

Trasa: SAJGON (Wietnam) - DELTA MEKONGU - CAN THO - SIEM REAP (Kambodża) - ANGKOR THOM - ANGKOR WAT - PHNOM PENH - VIENTIANE (Laos) - LUANG PRABANG - HANOI (Wietnam) - ZATOKA HALONG

I RATA
2000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem

Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• przejazdy autokarem z klimatyzacją,
• zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osob., jedna noc na statku wycieczkowym, kabiny 2-osob. z łazienką, dopłata do pokoju/kabiny 1-osob. 1200 PLN,
• śniadania; oraz wymienione w programie obiady i kolacje,
• opiekę pilota,
• usługi przewodników lokalnych,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

Uwaga:
• Przy wpłacie II raty należy dostarczyć skan paszportu (strona ze zdjęciem w kolorze). Paszport powinien być ważny co najmniej rok od daty zakończenia wycieczki. Do Wietnamu, Kambodży i Laosu potrzebne są wizy, które otrzymuje się przy przekraczaniu granicy. Należy mieć min. 4 wolne strony w paszporcie oraz należy zabrać ze sobą 4 zdjęcia.
• Na bilety wstępu oraz wizy  należy zabrać ok. 255 USD.
• Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.
• Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 40 USD.
 

Granica

KAMBODŻA
Obywateli RP obowiązuje wiza. Obywatele polscy mogą otrzymać ważne 30 dni wizy turystyczne. W chwili przekraczania granicy paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazywania ważnego biletu powrotnego przy wjeździe. Nikt nie sprawdza, czy cudzoziemiec ma jakiekolwiek środki na pokrycie kosztów utrzymania w Kambodży. Przy wylocie cudzoziemców obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 25 USD, a przy przelotach wewnętrznych - 6 USD. Nie ma ograniczeń we wwozie dewiz, natomiast wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu pochodzenia wywożonych środków płatniczych. Władze celne nie stosują wobec turystów żadnych szczególnych restrykcji. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Poważnymi sankcjami, w tym także więzieniem, zagrożone są wwóz i wywóz narkotyków, a także autentycznych dzieł khmerskiej sztuki.

WIETNAM
Obywatel polski obowiązany jest mieć wizę. Nie jest wymagany określony okres ważności paszportu przy wjeździe, musi on być ważny na okres ważności wizy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazywania określonej kwoty pieniędzy. Bez deklarowania można wwieźć 7000 USD, a jeżeli posiada się większą sumę, należy ją zadeklarować (tyle też można potem wywieźć). Ograniczenia celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych norm. Istnieje jednak specyficzna kontrola, tzw. kulturowa. Zatrzymaniu i sprawdzeniu podlegają wszystkie przywożone i wywożone kasety wideo oraz magnetofonowe, trzeba liczyć się także z przeglądem książek i czasopism. Przy wyjeździe mogą być też zakwestionowane niewywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne). Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości należy zgłosić w deklaracji celnej. Przy przekroczeniu granicy Wietnamu należy wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu z Wietnamu. Istnieje zakaz wywozu z kraju różnych dóbr kultury czy przedmiotów (np. kość słoniowa), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dany towar nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

LAOS
Paszport podczas przekraczania Laosu musi być ważny jeszcze 6 miesięcy. Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wizy laotańskiej. Wizę miesięczną można uzyskać w Ambasadzie Laosu w Warszawie, a także na granicznym moście przyjaźni Mittaphab k/Vientiane. Należy sprawdzić, czy podczas kontroli granicznej zostały do paszportu wbite odpowiednie pieczątki. W razie stwierdzenia przez policję ich braku, przy przypadkowej kontroli podczas podróży po kraju lub przy wyjeździe, grożą kary pieniężne łącznie z deportacją, a nawet areszt. Nikt nie sprawdza, czy cudzoziemiec ma wystarczającą ilość pieniędzy na pobyt, lecz podróżni są zobowiązani do deklarowania przy wjeździe oraz wyjeździe kwot pieniężnych przekraczających 2000 USD. Podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wylocie w wysokości 10 USD. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wprowadzono jeszcze podatku VAT. Wywóz dzieł sztuki (zwłaszcza starych figurek Buddy) jest zabroniony. Na granicy jest możliwość wymiany pieniędzy. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

KAMBODŻA
Podstawowym pożywieniem jest ryż (przyrządzany na sypko) i ryba. Jada się dania duszone oraz gotowane na parze, a do ich urozmaicenia dodaje sosu rybnego. W lokalnych restauracjach i barach obiad zaczyna się tradycyjną zupą. Wśród najpopularniejszych są m.in.: bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny, a nawet zupa z zielonych bananów. Można spróbować wieprzowiny w sosie curry z dodatkiem imbiru, kurkumy oraz tamaryszku. Popularne są makarony sojowe, ryżowe i maniokowe oraz różnorodne sałatki z warzyw surowych, jak i kiszonych. Kokosy są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań. W mleczku kokosowym gotuje się ryby i mięsa, a z miąższu tych owoców przyrządza się wyśmienite sosy. Na wybrzeżu jada się sporo owoców morza i ryb, do których często dodaje się kokosów pod różnymi postaciami. Warto też spróbować (pamiętając o higienie) egzotycznych owoców takich jak: papaje, mango, rambutany, owoce pomelo (wyglądają jak grejpfruty, lecz są znaczniej słodsze), ogromny owoc chlebowca z grubą kolczastą łupiną i słodkim, żółtym miąższem. Oryginalny owoc durian (po khmersku: thouren), znany w tej części świata, jest uważany za „króla owoców”. Jego zapach jest unikalny, ale powszechnie uważany za bardzo nieprzyjemny; z tego powodu nie należy go przechowywać np. w hotelu, ani wozić w środkach lokomocji.

WIETNAM
Do głównych składników kuchni wietnamskiej należą; ryż, makaron (sojowy, ryżowy, maniokowy) oraz różne sałatki z warzyw surowych i kiszonych. Popularne są dania smażone w woku, duszone oraz gotowane na parze z sosem rybnym. Na terenie rejonów: Ho Chi Minh, Hue i Hanoi występują lokalne potrawy. W całym kraju serwuje się wiele typowych dań: zupa bambusowa pho (z makaronem ryżowym), zupa z tofu, ślimaków, kury, boczku, zielonych bananów. Na deser, zwany che, podaje się suszone owoce: lotos gotowany w cukrze, miąższ kokosu, ciasteczka z mąki ryżowej (suse). W świecie najbardziej znana jest kuchnia z Północy. Należy z ostrożnością podchodzić do spożywania posiłków w ulicznych jadłodajniach z uwagi na niewielkie możliwości zachowania podstawowych warunków higienicznych w takich miejscach.

LAOS
Potrawy kuchni laotańskiej są bardzo ostre. W codziennej diecie jest ryż (zwłaszcza kleisty), ryby, drób, mięso bawole, wieprzowina, rozmaite warzywa oraz bardzo smaczne i różnorodne owoce. Popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo (Lao Beer). Sporadycznie je się owoce morza (Laos nie posiada bezpośredniego dostępu do morza), za to częściej jada się ryby, które poławiane są w Mekongu. Zazwyczaj dania są duszone, smażone oraz gotowane na parze, ale wszystkie muszą być bardzo pikantne i doprawione chili. Przeciętny posiłek składa się obowiązkowo z zupy i dania z ryżem lub makaronem. Do tych ostatnich podaje się ryby i mięsa, najczęściej wieprzowinę lub drób oraz sałatki warzywne. Popularne są kokosy; mleko kokosa łagodzi podniebienia po ostrym chili, olej wytworzony z niego służy do smażenia, zaś jego miąższ jest wykorzystywany jako przyprawa lub do wyrobu sosów.

Zakupy

KAMBODŻA
Sklepy, bazary i stragany w miejscach odwiedzanych przez turystów, oferują wielki wybór przedmiotów wykonanych przez miejscowych artystów i rzemieślników. Są otwarte od świtu do późnego wieczora, nie wyłączając niedziel i publicznych świąt. Niezwykle barwne jedwabie wypełniają specjalistyczne sklepy w stolicy i w Siem Reap. Wszędzie można kupić tradycyjny strój - ręcznie barwiony, płócienny sarong. Piękne są przedmioty ze srebra, często w formie kwiatów i zwierząt. Gustowną pamiątką są rzeźbione kamienne (lub z kamienia mydlanego) figurki będące kopiami zabytków. Inne, popularne wyroby sztuki lokalnej to: posążki Buddy z brązu (antyczne i wykonane współcześnie), rzeźby z marmuru, porcelana z Chin, skóra. Wyroby rzeźbione z drewna często wyobrażają symbole (księżyc, owoce, kwiaty) związane z obrzędami praktykowanymi w wierzeniach animistycznych. Drewniane panele mają także wyrzeźbione sceny z eposu Ramayana. Wśród pamiątek można natrafić na pirackie płyty CD (głównie w stolicy).

WIETNAM
Pamiątki sprzedawane blisko atrakcji turystycznych nie mają tabliczek z cenami, w związku z czym należy się twardo targować. Nie należy kupować przedmiotów, które wyglądają na zabrane z miejsc zabytkowych, ani wykonanych z materiałów będących pod ochroną, jak np. skorupy żółwia. Nie jest możliwe przewiezienie ich przez granicę celną. W dużych miastach jest trochę sklepów z antykami, lecz na wywóz autentycznych przedmiotów trzeba mieć pozwolenie. Uliczni sprzedawcy zachęcają do kupna obrazów olejnych, akwareli; bardziej wartościowa można dostać w galeriach. Popularne wśród turystów są ceramiczne czajniczki, talerzyki wyglądające na antyczne. Szeroko dostępne są: wyroby rękodzieła: z laki, ze skóry, drewniane puzderka intarsjowane macicą perłową, ceramiczne słonie, kolorowe wyszywane materiały, obrusy, poszewki, apaszki i obrazki malowane na jedwabiu, a także piżamy, męskie koszule z surowego jedwabiu, pikowane kurtki jedwabne. Na straganach są ręcznie rzeźbione łodzie, helikoptery, samoloty z drewna, komplety szachowe. Wyroby ze złota, srebra, jadeitu. W okolicy poczty można trafić na kolekcje znaczków pocztowych, w tym także z czasów Wietnamu Południowego. Dla amatorów są w sprzedaży przedmioty wyglądające na spadek po wojskach amerykańskich: mundury, hełmy, bagnety, grawerowane zapalniczki. Podrabianej broni i amunicji nie wolno wywozić z kraju. Dostępne „kubańskie” cygara są wyrabiane na miejscu. Oryginalnym prezentem mogą być także kukiełki, które “grały” w wodnym teatrze kukiełek.

LAOS
Oryginalnymi i niedrogimi pamiątkami są przedmioty i tkaniny wyrabiane ręcznie przez plemiona górskie. Targowanie się jest przyjęte, chociaż ceny wystawione w sklepach są przeważnie nie do negocjacji. W wielu częściach kraju można dostać ręcznie tkane materiały z jedwabiu i bawełny o różnorodnych wzorach i mocnych kolorach. Rzeźbione przedmioty z drewna, kości lub kamienia są wszędzie dostępne: to figurki przedstawiające postaci z mitologii hinduistycznej lub buddyjskiej albo związane z tematyką życia codziennego. Wywożenie z Laosu starych figurek Buddy jest surowo wzbronione. Zabronione jest także kupowanie i wywożenie za granicę wyrobów z kości słoniowej. Do atrakcyjnych zakupów należy biżuteria ze złota i srebra, często w połączeniu z kamieniami półszlachetnymi.

Zdrowie

KAMBODŻA
Nie są wymagane żadne szczepienia profilaktyczne. Prawdopodobieństwo zachorowania na jedną z chorób tropikalnych występuje na terenach tzw. głębokiej prowincji. Wszędzie natomiast grozi zakażenie amebą, AIDS, a także roznoszonymi przez komary takimi chorobami jak: gorączka dengue i malaria (zagrożenie malarią istnieje przez cały rok, a szczególnie - od maja do listopada). Dlatego bardzo ważne jest stosowanie środków przeciw komarom oraz okrywanie ciała jasnymi strojami z długimi rękawami Wszędzie też możliwe jest zarażenie mniej dokuczliwymi pasożytami przewodu pokarmowego lub grzybicą skóry. Niedopuszczalne jest picie nieprzegotowanej wody. Surowe owoce i warzywa należy przed spożyciem starannie umyć i obrać. W miastach opieka medyczna jest dostępna. Wizyta u lekarza kosztuje w granicach 30-50 USD, tyle samo doba w szpitalu, przy czym chory dodatkowo musi płacić za leki, środki opatrunkowe i wyżywienie. Doba pobytu w jednej z nielicznych klinik prywatnych (głównie francuskich) kosztuje od 80 do 200 USD. Poważnie chorzy cudzoziemcy korzystają z usług lekarskich za granicą, głównie w Bangkoku, Ho Chi Minh City czy Singapurze.

WIETNAM
Nie ma obowiązku szczepień, gdyż zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne prawie nie występuje. Wiele osób jednak dokonuje takich szczepień, głównie na: dyfteryt, tężec, cholerę, ospę, tzw. japońską encefalitis oraz żółtaczkę A i B. Na terenach podmokłych (okolice Mekongu) może występować malaria (należy chronić się przed ukąszeniami komarów) i gorączka dengue. Nie wolno pić wody z kranu, a tylko butelkowaną. Nie należy jeść niemytych i nieobranych owoców. Przestrzega się przed odwiedzaniem bazarów, gdzie sprzedaje się żywe zwierzęta. Zaleca się myć często ręce. W małych miejscowościach występują problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Generalnie poziom opieki medycznej zdecydowanie odbiega od standardów europejskich, choć w dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) istnieją prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług medycznych jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Koszt jednokrotnej konsultacji medycznej to 50-80 USD.

LAOS
Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Występuje jednak zagrożenie m.in. malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A. Laos to teren, na którym występuje malaria (poza Vientiane), tak więc trzeba zabrać przewiewną bluzę z długimi rękawami i długie spodnie oraz używać środków przeciw komarom. Warto także skonsultować się z lekarzem w sprawie profilaktycznych leków (pamiętając, że niektóre leki przeciw malarii trzeba zacząć zażywać dwa tygodnie przed wyjazdem). Należy pić tylko przegotowaną wodę (uważać na kostki lodu do napojów przygotowane ze „zwykłej wody”) oraz unikać spożywania surowych potraw warzywnych, suszonych ryb etc. Występuje zagrożenie zatruciami pokarmowymi oraz wirusem HIV. Stan higieny oraz poziom opieki zdrowotnej jest niski. W terenie (poza dużymi miejscowościami) uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej jest w praktyce niemożliwe. W stolicy można uzyskać doraźną pomoc lekarską za opłatą od 10-30 USD wzwyż. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dzień i więcej, w zależności od rodzaju schorzenia. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W większości przypadków zalecane jest skorzystanie z pomocy lekarskiej (drogiej, ale dobrej) w sąsiedniej Tajlandii.

Zwyczaje

KAMBODŻA
Mieszkańcy są pogodni, często się uśmiechają. Okazywanie im zdenerwowania czy gniewu nie rodzi podobnych reakcji. Turystom z zagranicy podoba się proste życie lokalnej ludności i tolerancyjne podejście do obcych. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty, a także zostawić drobną monetę za wizytę. Witając się, mieszkańcy kłaniają się lekko, jednocześnie składając ręce; od cudzoziemców nie oczekuje się obowiązkowo tego gestu – mogą podać rękę. Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (także dziecka), gdyż jest to uznawane za obraźliwe i uwłaczające godności człowieka. Wskazywanie czegoś palcem należy do gestów obraźliwych. Chcąc kogoś przywołać – robi się to machając dłonią zwróconą wierzchem do góry. Prawie 95% ludności to buddyści (odłam Theravada). Reszta to muzułmanie, chrześcijanie i animiści

WIETNAM
Konfucjanizm wyznacza surowy kod moralny, harmonię z naturą, podziały socjalne w społeczeństwie, rodzinie, dominację mężczyzn. Na życie ma wpływ buddyzm. Kolonizatorzy z Francji wprowadzając uprzemysłowienie zaszczepili ideę znaczenia jednostki, równości między kobietą a mężczyzną. Najważniejsze i najbardziej celebrowane święto to - Tet, księżycowy nowy rok, obchodzony przed wiosennymi zasiewami (święto ruchome - od końca stycznia do połowy lutego). Jego przesłaniem są modły o urodzajny rok. Ludzie wracają do swoich rodzinnych stron i obdarowują się prezentami (obchodzą wtedy hurtowo także swoje urodziny), dekorują domy i groby kwiatami oraz złotym i czerwonym papierem. Wietnamczycy okazują wielki szacunek dla swoich rodzin i przodków. Dzieci słuchają rodziców, a żony – mężów. Szacunek wobec klanu i rodziny przejawia się w przywiązywaniu dużej roli do edukacji. W dawnych czasach nauczyciele byli najbardziej poważani w społeczeństwie. Na rozwój ich kultury mieli wpływ zarówno sąsiedzi (Chińczycy), jak i Francuzi, Amerykanie, Rosjanie. Charakter narodu doświadczyły liczne okupacje, bieda, opresje. W życiu codziennym obowiązują sztywne zasady zachowań. Witanie przez podanie ręki (bez ukłonu) upowszechniło się w miastach, nie na prowincji. Kobiety nie podają ręki, lecz tylko się uśmiechają i wykonują lekki skłon głową. Wita się i żegna słowem – chao. Nazwiska pisze się najpierw, potem tradycyjne środkowe imię i na końcu – imię właściwe. Takie same imiona daje się dziewczynkom i chłopcom. Wymieniane na końcu właściwe imię jest ważniejsze niż nazwisko. Radości i wdzięczności nie wypada okazywać głośno. Nie wolno pokazywać gniewu. Unika się konfliktów, prowokowania, jawnego zaprzeczania, negacji. Nie wolno dotykać kogoś w głowę lub klepać po plecach. Unika się patrzenia obcym w oczy. W każdej sytuacji, także w kłopotliwej lub gdy się z kimś nie zgadzają, Wietnamczycy uśmiechają się. Przywoływanie kogoś gestem kiwania palcem jest absolutnym tabu.

LAOS
Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie (tzw. wat). Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona). Najciekawsze świątynie znajdują się w Luang Prabang oraz w Vientiane. Wcześnie rano można obserwować, jak mnisi zbierają jałmużnę (głównie w postaci ugotowanego ryżu) ofiarowaną im przez mieszkańców. Magicznym słowem jest "bo penian" (nie ma sprawy) i "czek noi" (jutro). Laotańczycy żyją tu i teraz. Przeszłość minęła, a przyszłość jest nieznana. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość usiłując załatwić cokolwiek w urzędzie, ustalając godziny odjazdów autobusów, czy też próbując zdobyć jakieś informacje. Można próbować się porozumieć po angielsku, chociaż bardziej pomocne są rozmówki angielsko-laotańskie.

Wspaniały, tajemniczy kompleks świątynny Angkor Wat  –  w Kambodży. Rejs po zatoce Halong z tysiącami wapiennych ostańców – w Wietnamie. Pałace i klasztory nad Mekongiem w historycznej stolicy Laosu  –  Luang Prabang. Zabytki ery kolonialnej w miastach budowanych przez Francuzów. Teatr kukiełek na wodzie – wietnamski folklor. Wiele okazji podziwiania oryginalnej sztuki ludowej.

Zadzwoń i zapytaj o ofertę Zadzwoń i zapytaj o ofertę

Trasa wycieczki Trasa wycieczki

Pogoda Pogoda