BRAZYLIA (+ wypoczynek w Buzios) 2016

Cena 15600,00 PLN
2000.0 PLN zaliczki
  • Program wycieczki
  • Cena obejmuje
  • Zdjęcia
  • Dowiedz się więcej
  • Krótko o wycieczce

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w hali odlotów, przy nowym stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Brazylii. Przylot do Rio de Janeiro. Transfer do hotelu. Kolacja.

2 DZIEŃ  RIO DE JANEIRO (Brazylia)
Zwiedzanie Rio de Janeiro. Wjazd na górę Corcovado, na której wierzchołku stoi monumentalny posąg Chrystusa. Przejazd do podnóża Głowy Cukru i wjazd kolejką na wierzchołek. Z obu wzgórz rozciąga się zachwycający widok na Rio i zatokę Guanabara, nieprzypadkowo przynoszący miastu sławę jednego z najpiękniej położonych na świecie. Obiad. Zwiedzanie oryginalnej katedry św. Sebastiana. Na trasie przejazdu słynne budowle; zabytkowy akwedukt Lapa, piłkarski stadion Maracana (z zewnątrz) oraz Sambodromo – miejsce słynnego, corocznego karnawału.

3 DZIEŃ  RIO DE JANEIRO
Wypoczynek na słynnej plaży Copacabana. Obiad. Dla chętnych, fakultatywnie;
• spacer po egzotycznym Jardim Botanico, ogrodzie botanicznym, w którym podziwiać można szpaler ok. 200 palm królewskich, ponad 6500 gatunków roślin, 140 gatunków ptaków. Zwiedzanie ekspozycji brazylijskich kamieni szlachetnych (możliwość zakupów);
• rejs po zatoce Guanabara (ok. 65 USD);
• Samba Show (od 100 USD – bez kolacji lub do 130 USD – z kolacją).

4 DZIEŃ  SALVADOR DE BAHIA
Przelot do Salvador de Bahia, dawnej stolicy kolonii portugalskiej. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja.

5 DZIEŃ  SALVADOR DE BAHIA
Zwiedzanie miasta, będącego pierwszą stolicą Brazylii, w którym wciąż żywe są dawne tradycje. Przejazd do historycznej części, gdzie znajduje się zabytkowy fort Santo Antonio oraz latarnia morska. Następnie przejazd Aleją 7. Września, blisko portu Barra, przez dzielnicę Victoria do Dolnego Miasta z widokiem na Zatokę Wszystkich Świętych. Znajduje się tam kościół Conceicao da Praia, który w XVIII w. został przywieziony we fragmentach z Portugalii. Spacer po dzielnicy zwanej Pelourinho (pręgierz), po krętych, brukowanych uliczkach, przy których stoją budynki z okresu kolonialnego. Wizyta m.in. w pełnym złoceń kościele św. Franciszka z Asyżu. Obiad. Przejazd nad Dique do Tororo, jezioro o powierzchni 110 tys. m², utworzone przez naturalne źródła; stoją tam w wodzie figury zwane orixas (duchy natury), typowe dla afrykańskich religii candomble, a przywiezione do Brazylii przez niewolników. Po drodze stadion Fonte Nova i gęsto zamieszkane favele. Przejazd przez tunel Americo Simas, który łączy Górne Miasto (stara część) i Dolne Miasto (nowsza część). Wizyta w słynnym kościele Nosso Senhor do Bonfim nazywanym kościołem cudów i uzdrowień, z pięknymi freskami na drewnianym sklepieniu. Zwiedzanie zakończy się wjazdem na wzgórze Serrat, z którego rozciąga się widok na miasto i ocean. Czas wolny na zakupy pamiątek w hali targowej z czasów kolonialnych Mercado Modelo. Wieczorem dla chętnych, fakultatywnie kolacja z występem zespołu folklorystycznego (ok. 70 USD). 

6 DZIEŃ BRASILIA - MANAUS
Przelot do Brasilii, stolicy kraju. To nowoczesne miasto jest jednym z najsłynniejszych światowych projektów urbanistycznych. Zaprojektowane przez Oscara Niemeyera i zbudowane na zupełnym pustkowiu jest przykładem śmiałej realizacji architektonicznej. Wycieczka po mieście – najważniejsze gmachy rządowe, siedziby parlamentu, prezydenta, ministerstw, katedra. Obiad. Przelot do Manaus. Zakwaterowanie w hotelu.

7 DZIEŃ  MANAUS - AMAZONIA
Wizyta w wiosce Indian Desana, którzy przybyli z pogranicza wenezuelsko-kolumbijskiego i nadal zachowują swoje zwyczaje. Pokaz ich tańców pełnych temperamentu. Wycieczka do miejsca zwanego Encontro das Aguas (zbieg wód), gdzie czarne wody rzeki Rio Negro, łącząc się z żółtym nurtem błotnistej Rio Solimoes, płyną dalej już jako potężna Amazonka. Po obiedzie transport wodny do eko-lodge, miejsca zakwaterowania. Kolacja i nocleg w lodge. Po kolacji wieczorny spacer i obserwacja kajmanów.

8 DZIEŃ  AMAZONIA
Podczas przedpołudniowego trekkingu okazja do poznania różnych amazońskich roślin tropikalnych i ich niezwykłych właściwości leczniczych. Obiad. Po południu grupowy połów piranii. Kolacja i nocleg w lodge.

9 DZIEŃ MANAUS - FOZ DO IGUACU
Powrót do Manaus. Zwiedzanie opery (Teatro Amazonas). Przelot do Foz do Iguaçu, położonego w pobliżu malowniczych i jednych z największych na świecie wodospadów. Zakwaterowanie w pousada.

10 DZIEŃ  FOZ DO IGUACU - CIUDAD DEL ESTE (Paragwaj)

Spacer po parku narodowym po stronie brazylijskiej. Możliwość obserwacji wodospadów w szerokiej perspektywie. Fakultatywnie przelot nad wodospadami helikopterem (10 min. ok. 120 USD). Przejazd do Ciudad del Este, przygranicznego miasta paragwajskiego. Na trasie objazdu – Most Przyjaźni łączący Paragwaj z Brazylią, ponad nurtem potężnej Parany, katedra św. Błażeja w kształcie arki oraz dom gubernatora (z zewnątrz). Powrót do Foz do Iguacu. Kolacja w Churriscaria Rafain – oryginalnej restauracji, serwującej przysmaki kuchni regionalnej. Podziwiać będzie można tańce latynoamerykańskie.

11 DZIEŃ  PUERTO IGUAZU (Argentyna)
Zwiedzanie bliskiej okolicy wodospadów od strony argentyńskiej. Położone w podzwrotnikowej dżungli, wysokie na 80 metrów, mają one ok. 2700 m szerokości. Spacer po terenach Parku Narodowego obejmujących wodospady i lasy deszczowe. Niezapomniane chwile nad Gardzielą Diabła, prawdziwym cudzie natury. Fakultatywna wycieczka pod wodospady pontonami (ok. 90 USD). Kolacja.

12 DZIEŃ  BUZIOS (Brazylia)
Przelot do Rio de Janeiro. Przejazd autokarem do Buzios, gdzie znajdują się wspaniałe, jedne z najpopularniejszych plaż w Brazylii. Do odkrycia tego miejsca przez turystów przyczyniła się w latach 1960. znana gwiazda francuskiego kina – Brigitte Bardot. Wolny czas można spędzić na spacerze wzdłuż głównej ulicy Rua das Pedras, gdzie znajduje się wiele restauracji i sklepów. Zakwaterowanie w pousada.

13 DZIEŃ  BUZIOS
Wypoczynek w Buzios. Dla chętnych fakultatywnie rejs (ok. 55 USD) lub wiele innych możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. Sporty wodne to najpopularniejsza opcja – woda w oceanie jest przezroczysta i bardzo spokojna.

14 DZIEŃ  BUZIOS
Czas wolny na wypoczynek. Po południowej stronie Buzios znajduje się plaża – Praia Brava, oblegana przez miłośników  sportów wodnych, szczególnie surfingu. Drugą popularną plażą jest Praia do Forno, znana z malowniczego położenia nad zatoką, oraz Praya Geriba, szeroka, z ładnym piaskiem. Można się z niej wybrać na spacer wytyczonym szlakiem. W okolicy plaż nie brakuje restauracji i tzw. quiosques z lokalnymi potrawami. Wieczorem dla chętnych wyjście do dyskoteki.

15 DZIEŃ  BUZIOS - RIO DE JANEIRO
Przejazd do Rio de Janeiro. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

16 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

Trasa: RIO DE JANEIRO (Brazylia) - SALVADOR DE BAHIA (Brazylia) BRASILIA - MANAUS - AMAZONIA - FOZ DO IGUACU - CIUDAD DEL ESTE (Paragwaj) - PUERTO IGUAZU (Argentyna) - BUZIOS (Brazylia)- RIO DE JANEIRO
 

I RATA
2000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem

Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• przejazdy autokarem/mikrobusem,
• zakwaterowanie w hotelach 3*, w Amazonii noclegi w lodge, w Iguaçu i Buzios noclegi w pousada – standard hotelu 3*; pokoje 2-osob., dopłata do pokoju 1-osob. 2100 PLN,
• śniadania; oraz obiady i kolacje wg programu (+ pokaz tańców latynoamerykańskich),
• wizyta w wiosce indiańskiej,
• opiekę pilota,
• usługi przewodników lokalnych,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

Uwaga:
• Najpóźniej na 35 dni przed wyjazdem wymagane jest przekazanie do biura danych paszportowych takich jak – imiona i nazwiska tak jak w paszporcie, numer paszportu i data ważności paszportu. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W paszporcie powinna być min. 1 strona wolna.
• Szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem nie jest już wymagane, a jedynie zalecane.
• Na wstępy należy przeznaczyć ok. 130 USD.
• Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 40 USD.
• Kolejność zwiedzania w programie może się zmienić ze względu na zmieniające się rozkłady przelotów wewnętrznych.
 

Granica

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia wyjazdu z Brazylii. Przy przekraczaniu granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Brazylię. Przy wwozie i wywozie waluty do 4000 USD nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Wywóz dewiz powyżej 4000 USD jest możliwy tylko do wysokości kwoty zgłoszonej przywjeździe. Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym. W razie stwierdzenia niezgodności między deklaracją a stanem faktycznym, wymierzana jest kara finansowa. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Również w sklepach bezcłowych można nabyć towary o łącznej wartości 500 USD. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju. Przewożona żywność powinna mieć pieczęć kontroli sanitarnej. Legalne wywożenie jakichkolwiek okazów flory i fauny oraz ustawodawstwo z zakresu ochrony środowiska. Ścisłą ochroną objęta jest flora i fauna. Zabronione jest wywożenie wyrobów z rzadkich lub dzikich zwierząt (np. pióropusze) oraz produktów wykonanych ze skóry zwierząt chronionych jest możliwe jedynie za specjalną zgodą kompetentnych władz. W Brazylii obowiązuje bardzo rygorystyczne
egzotycznych roślin. Dotyczy to także przedmiotów używanych przez tubylców, jak np. łuki, nakrycia głowy itp. Surowo karany jest przemyt narkotyków i w związku z tym szczególnie na lotniskach trzeba uważać na swój bagaż, by nikt do niego niezauważenie czegoś nie włożył.
Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.
 

Kuchnia

W południowej Brazylii jada się podobnie jak w Argentynie – najchętniej mięso z grilla. Ale im dalej na północ, tym bardziej kuchnia zaczyna przypominać karaibską: jest słodko, owocowo i pikantnie. Do lokalu idzie się na churrasco (ogromne kawałki świeżego mięsa pieczone na ogniu z węgla na świeżym powietrzu. podawane z sosem zrobionym z kawałków pomidorów i cebuli): płaci się przy wejściu, zawsze tyle samo i ta opłata jest rodzajem biletu na jedzenie – można jeść bez ograniczeń, płaci się osobno tylko za napoje. Przed posiłkiem obowiązkowo pije się napój zwany caipirinha, czyli drink z cachaca (wódka z soku trzciny cukrowej), albo bezalkoholowy - ipanema. Do posiłku – piwo (jasne i słabe) lub wino. Potem je się sałatki i mięso: karkówka (lombo), żeberka (costelinha), wołowina (picanha), kurczak (coxa de frango) – wszystko zamarynowane, vatapá – krewetki z posiekaną rybą, gotowane w oliwie dende, ryż, mleko kokosowe i kawałki chleba, sarapatel – wątroba i serce wieprzowe lub baranie mieszane ze świeżą krwią. Do tego dodane pomidory, papryka i cebula, feijoada – to najbardziej znana potrawa kuchni brazylijskiej, bardzo rozpowszechniona poza Brazylią. Podstawą jest czarna fasola gotowana z różnymi gatunkami kiełbas, suszonym mięsem, ozorem wieprzowym lub wołowym, uszami i ogonem wieprzowym, ryżem, z czosnkiem i pieprzem malagueta (bardzo mocny). Brazylijczycy nie lubią pikantnych potraw, za to dodatki i sosy mogą być bardzo ostre (np. sos z papryczką piri-piri). Posiłek kończy plaster grillowanego ananasa. Polskim turystom przypadnie do gustu bigos po brazylijsku (fasola i mięso). Z napojów pije się piwo brazylijskie oraz guaraná - napój narodowy robiony z soku owoca amazońskiego o tej samej nazwie. Oraz bardzo słodkie desery: np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych).

Zakupy

Sklepy są czynne: 9-19, a centra handlowe 10-22. Niektóre supermarkety - całą dobę. W okresie karnawału zamknięta jest większość urzędów i sklepów. Sklepy pamiątkowe, stragany i bazary można znaleźć na każdym kroku. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii: diamenty, szmaragdy, rubiny, ametysty, opale, topazy i inne. Można polecić także wyroby ze skóry: buty, torby, paski i z drewna. Interesujące są też: ceramika, koronki, haftowane ubrania, kapelusze z włókien naturalnych. Najbardziej jednak oryginalne są wyroby rękodzieła indiańskiego, jak: ozdoby, broń biała, instrumenty perkusyjne.

Zdrowie

Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. W porze deszczowej wzrasta liczba zachorowań na dengue (rodzaj grypy afrykańskiej) oraz malarię. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody. Przed spożyciem posiłku w restauracji lub barze należy pamiętać, że bardzo wiele infekcji przenoszonych jest w pożywieniu. Nie stołujmy się więc w miejscach o wątpliwej czystości, a zawsze przed jedzeniem należy dokładnie umyć ręce. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 40-70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa.

Zwyczaje

Brazylijczycy są bardzo serdeczni i otwarci. W każdej sytuacji są gotowi do niesienia pomocy. Społeczeństwo jest zdominowane przez mężczyzn, jednak kultura macho ma lżejszą formę niż w krajach sąsiednich. Przy powitaniu powszechnym zwyczajem jest uścisk dłoni, ale wśród rodziny i przyjaciół wita się pocałunkami w oba policzki. Nie są zbyt punktualni – na porządku dziennym jest np. półgodzinne spóźnienie. Brazylijczycy są bardzo towarzyscy, uwielbiają godzinami rozmawiać i śpiewać z przyjaciółmi, popijając przy tym drinki.

Wodospady Iguaçu – setki zapierających dech w piersiach kaskad. Rio de Janeiro – monumentalny posąg Chrystusa i niezapomniana panorama miasta. Słynna brazylijska plaża Copacabana. Wyprawa do dżungli, pełnej egzotycznych dźwięków i zapachów. Połów piranii i spotkanie z kajmanem. Wypoczynek na plaży w Búzios. Tańce latynoamerykańskie.

Zadzwoń i zapytaj o ofertę Zadzwoń i zapytaj o ofertę

801 011 864

Trasa wycieczki Trasa wycieczki

Pogoda Pogoda