ETIOPIA ( Północ i Południe ) 2014

Prosimy o kontakt z biurem LogosTour 801-011-864

  • Program wycieczki
  • Cena obejmuje
  • Zdjęcia
  • Dowiedz się więcej
  • Krótko o wycieczce

1 Dzień
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Etiopii. Przylot do Addis Abeby. Transfer do hotelu.Etiopia

2 Dzień   ADDIS ABEBA
Wyjazd na górę Entoto (3200 m n.p.m.), podziwianie panoramy miasta, zwiedzanie pałacu cesarza Menelika. Wizyta na bazarze Shuromeda - słynącego ze sprzedaży tradycyjnych tkanin. Krótka wizyta w Muzeum Narodowym ukazującym dzieje Etiopii od najdawniejszych czasów, ze słynnym eksponatem Lucy (replika szkieletu człowieka sprzed 3,4 mln lat). Zwiedzanie katedry św. Trójcy. Krótka  wizyta w katedrze św. Jerzego, gdzie odbywały się kiedyś koronacje cesarskie. Wizyta i  odpoczynek w pobliskim byłym pałacu cesarzowej Taytu (żony Menelika), który stał się pierwszym hotelem w Etiopii.

3 Dzień   BAHIR DAR
Rano przelot do Bahir Dar. Rejs łodzią po największym w Etiopii Jeziorze Tana. Zawdzięcza ono sławę 37 wyspom, na niektórych z nich wzniesiono niezwykłe klasztory. Zwiedzanie pochodzącego z XIV w. klasztoru Ura Kidane Mehret z pięknymi malowidłami, kolekcją krzyży i koron. Po południu wyjazd do wioski Tis Isat i wodospadów leżących na Błękitnym Nilu (ze względu na pobliską elektrownię wodną, w zależności od pory roku poziom wody może być bardzo niski).

4 Dzień   BAHIR DAR – GONDAR
Wczesnym rankiem wyjazd do Gondaru widokową drogą biegnącą obok Jeziora Tana. Gondar to miasto założone w 1636 r. przez cesarza Fasilidesa. Położone w pięknym otoczeniu było jedną ze stolic Etiopii. Zwiedzanie zamków zbudowanych przez rodzinę królewską. Wizyta we wspaniałym kościele Debre Birhan Selassie, którego ściany i sufit pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.

5 Dzień   GONDAR – LALIBELA
Transfer na lotnisko. Przelot z Gondaru do Lalibeli. Miejsce to należy do najbardziej atrakcyjnych w całej Etiopii, znane jest z oryginalnych kościołów oraz ceremonii religijnych. Zwiedzanie wykutych w litej skale świątyń, które powstały między 800 a 1200 r. n.e. Służą one nadal jako miejsce kultu.

6 Dzień   LALIBELA
Przed południem dla chętnych, fakultatywna wycieczka do Yemrehanna Kristos, kościoła leżącego w pieczarze skalnej, 42 km na północny wschód od Lalibeli (ok. 70 USD). Po południu dalsze zwiedzanie Lalibeli i świątyń skalnych.

7 Dzień   AXUM
Przelot do Axum, najstarszego miasta w Etiopii. Było ono niegdyś centrum wielkiego imperium, nauki starożytnego języka ge’ez oraz literatury. Zwiedzanie największych atrakcji Axum, do których należy park stel, w którym zgromadzono imponujące granitowe obeliski o wys. do 33 m, oraz kościół św. Marii, na terenie którego - jak wierzą Etiopczycy - przechowywana jest Arka Przymierza (do budynku kościoła wejść mogą tylko mężczyźni). Przejście na dziedziniec koronacyjny. Następnie zwiedzanie Muzeum Axum, ruin pałacu królowej Saby oraz grobu króla Kaleba.

8 Dzień   ADDIS ABEBA
Przelot do Addis Abeby. Wizyta w Muzeum Etnograficznym ze zbiorami prezentującymi kulturę wielu plemion Etiopii. Przejazd na największy w Afryce bazar pod gołym niebem Mercato. Czas na zakup kawy i pamiątek.

9 Dzień   ADDIS ABEBA – CHENCHA – ARBA MINCH
Po wczesnym śniadaniu przejazd na południe Etiopii, wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, do miasta Arba Minch, położonego na skarpie z widokiem na jeziora Chamo i Abaya. Po drodze postój we wsi Chencha, będącej siedzibą ludu Dorze, znanego z budowy wysokich chat w kształcie ula, wyplatanych z bambusa i pokrytych liśćmi bananowca.

10 Dzień   ARBA MINCH – JINKA
Wyjazd na południe, w kierunku doliny rzeki Omo. Rejs po jeziorze Chamo - podglądanie wygrzewających się w porannym słońcu krokodyli i hipopotamów. Przejazd przez malownicze tereny zamieszkiwane przez liczne plemiona, m.in. Konso, Tsamay, Benna. Późnym popołudniem dojazd i zakwaterowanie w Jinka.

11 Dzień   JINKA – PARK NARODOWY MAGO
Wyjazd do Parku Narodowego Mago. Piękna, dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy. Wizyta w wiosce słynnego plemienia Mursi, żyjącego w niskich, słomianych chatach. Kobiety należące do tej, jednej z najbardziej oryginalnych grup etnicznych Etiopii, ozdabiają wargi wielkimi glinianym krążkami.

12 Dzień   JINKA – TURMI
Wizyta w muzeum w Jinka. Przejazd do wioski Ari, a następnie do Turmi. Po drodze możliwość spotkania z plemieniem Benna i Hamer, którego członkowie wyróżniają się niezwykłą urodą. Kobiety noszą eleganckie, skórzane spódnice wyszywane muszelkami, zakładają wiele bransolet, barwią włosy na pomarańczowo.

13 Dzień   TURMI – MURULLE
Wcześnie rano wyjazd w kierunku Murulle położonego na malowniczej skarpie nad rzeką Omo. Spotkanie z plemieniem Karo, którego członkowie znani są z fantazyjnego malowania ciała przy użyciu różnokolorowej glinki. Powrót do Turmi.

14 Dzień   TURMI – ARBA MINCH
Przejazd do Arba Minch. Po drodze postój w wiosce plemienia Arbore. Kobiety Arbore noszą na co dzień duże ilości bransolet i naszyjników. Po ich dźwiękach są w stanie rozpoznać, która nadchodzi. Wizyta u plemienia Konso, które żyje we wsiach położonych na tarasach górskich. Wyróżnia się pracowitością; na wzgórzach uprawia podobno najlepszą kawę w kraju. Znane jest też z dawnego zwyczaju ustawiania rzeźb pośmiertnych dla zasłużonych członków społeczności.

15 Dzień   ARBA MINCH – YIRGALEM
Przejazd z Arba Minch do Yirgalem, gdzie znajdują się liczne plantacje kawy i sady owocowe. Miejsce zakwaterowania otoczone jest bujną roślinnością; w pobliskim lesie żyje ponad sto gatunków ptaków.

16 Dzień   ADDIS ABEBA
Przejazd do Addis Abeby. Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji serwującej dania narodowe. Pokaz folklorystyczny tańców różnych grup etnicznych. Tradycyjna ceremonia parzenia kawy. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

17 Dzień
Przylot do Warszawy.

Trasa: ADDIS ABEBA - BAHIR DAR – GONDAR – LALIBELA – AXUM - CHENCHA – ARBA MINCH – JINKA - P.N. MAGO – TURMI – MURULLE - YIRGALEM

Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• przejazdy autokarem/mikrobusem oraz samochodami terenowymi,
• zakwaterowanie w hotelach 3* oraz lodge, pokoje 2-osob. z łazienką, dopłata do pok. 1-osob. 1200 PLN,
• śniadania, kolacje, 3 posiłki dziennie w Etiopii Południowej,
• opiekę pilota,
• usługi lokalnych przewodników,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

I RATA
1000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem

Uwaga:
• Przy wjeździe do Etiopii wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. W paszporcie powinna być min. 1 strona wolna. Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę. Wizę uzyskuje się na lotnisku w Addis Abebie, po przylocie. Cena wizy ok. 20 USD.
• Obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem; wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.
• Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
• Na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów należy zabrać ok. 160 USD.
• Na zwyczajowe napiwki sugerujemy zabrać ok. 90 USD.
 

Granica

Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przejazd i pobyt. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku ma miesiąc ważności. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Przy odlotach obowiązuje opłata lotniskowa - na liniach lokalnych - w wysokości 10 ETB, przy zagranicznych - 20 USD (płatne w dewizach). Na wywóz pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie, a na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt - zgodę Urzędu ds. Ochrony Środowiska. Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt. Przy wylocie z kraju (a także na niektórych lotniskach wewnętrznych) płaci się opłatę lotniskową w wysokości ok. 20 USD (lub w EUR). W Addis Abebie otwarty jest nowy terminal obsługujący loty międzynarodowe. Stary terminal obsługuje loty wewnętrzne.
Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Narodową potrawą, raczej nieprzeznaczoną dla zagranicznych turystów, jest kwaśny placek o mącznym smaku zwany – injera, noszony w specjalnych koszach. Do takiego placka ułożonego na wklęsłym, plecionym talerzu/misce nakłada się, co jest pod ręką - ostry sos i jarzyny (w dni postne, czyli w środy i piątki), a także ostry sos z pokrojonym w kostki mięsem np. z barana lub z kozy. Inna typowa potrawa to faranji – mięsny kotlet z gotowanymi ziemniakami i kapustą. Przed jedzeniem należy umyć ręce w przyniesionej misce z wodą. Restauracje w miejscowościach, gdzie znajdują się atrakcje turystyczne oferują także bardziej swojsko smakujące potrawy - kotlet z ryby, spaghetti, lasagne, pizzę. Do posiłku pije się tej - lekki alkohol robiony z miodu lub – tańszy – z cukru. Poza tym można dostać dobre piwo - Tella, Bedele lub wino - Crystal, Gudar, Dukam i Axumite. W całym kraju są kawiarnie zwane keak beat, które serwują soki ze świeżych owoców, kawę/herbatę i ciastka. Wszędzie można kupić colę i fantę, wodę ambo (gazowana).

Zakupy

Sklepy są na ogół czynne bez przerwy południowej, często do późnych godzin wieczornych. Na prowincji towary są tańsze niż w Addis Abeba, chociaż największy wybór tanich pamiątek jest na targu Mercato w stolicy. W Gonder w sklepach pojawiają się towary luksusowe: np. czekolada i orzechy. Jeśli chodzi o wyroby miejscowego rzemiosła, pamiątki i przedmioty tradycyjne – ich wybór jest bardzo duży. Spora ich część związana jest z tradycjami chrześcijańskimi Etiopii - rzeźbione krzyże, krzyżyki srebrne lub metalowe, malowidła na skórach zwierzęcych (królowa Saba), ręcznie tkane kilimy z wyobrażeniem lwa. Poza nimi na bazarach jest wiele rodzajów kolorowych koszyków, instrumenty muzyczne, ceramika, biżuteria ze srebra, brązu, miedzi, żelaza, skórzane paski, sandały, torby, tradycyjne tarcze ze skóry hipopotama i kubki na wodę z owczej skóry, praktyczne i artystyczne przedmioty z bydlęcego rogu. W niektórych sklepach w stolicy sprzedawane są przedmioty rzeźbione z kości słoniowej lub ze skorupy żółwia - ich wywóz jednak jest zakazany. Z ubrań można kupić białą bawełnianą szatę – gabi, noszoną prze miejscowych mężczyzn. Można ją wykorzystać w innym celu: jako prześcieradło, powłoczkę na poduszkę, okrycie z chłodniejsze dni. Kobiety noszą mniejsza wersję – natala, obszyte haftowaną tasiemką.

Zdrowie

Na terenach, gdzie występuje klimat ciepły i wilgotnych, położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje zagrożenie malarią. Z uwagi na stosunkowo częste występowanie szczególnie niebezpiecznej odmiany malarii - mózgowej - należy zachować szczególną ostrożność na terenach malarycznych i stosować profilaktykę. Duże jest też zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz częste mycie rąk. Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają sporo do życzenia (a potrawy etiopskie najczęściej spożywa się rękami). Posiłki w restauracjach zwykle są bezpieczne, szczególnie w tych często uczęszczanych. Należy unikać spożywania surowych jarzyn, w szczególności sałaty, a także wziąć pod uwagę, że małe restauracje mogą nie dysponować urządzeniami chłodniczymi. Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Należy korzystać z prywatnych klinik. Stosunkowo tani i godny polecenia jest szpital Balcha w Addis Abebie, w którym pracuje personel rosyjski. Na prowincji dość często można spotkać ośrodki zdrowia prowadzone przez misjonarzy. Koszt wizyty u lekarza wynosi od kilku USD (szpital Balcha) do 200 USD (Klinika Szwedzka), a doba w klinice prywatnej - minimum 50 USD.

Zwyczaje

Ludność Etiopii jest bardzo religijna i skrupulatnie przestrzega licznych postów. Wchodząc do kościołów etiopskich, należy zdjąć buty. Turyści zwykle zobowiązani są do wykupienia biletów wstępu do świątyń. W okresie postu dania mięsne mogą być niedostępne w restauracjach. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektórych obiektów, w tym zwłaszcza budynków mieszczących instytucje państwowe, obiekty wojskowe oraz mosty. Ogólnie przyjęte jest pytanie o zgodę i płacenie ludziom za prawo robienia im zdjęć, a czasem nawet przedmiotom do nich należącym. Akceptowaną zapłatą mogą być widokówki lub monety z Polski. W Etiopii jest bardzo ostre słońce, należy zabrać filtr polaryzacyjny. Najlepiej fotografować wcześnie rano lub późnym popołudniem. Etiopczycy są bardzo przyjacielscy, gościnni i pomocni. Zawsze uśmiechnięci i ciekawi świata. Czasami jednak, szczególnie w miejscach turystycznych, ludzie są dość namolni, szczególnie dzieci, które chcą pieniądze albo wołają "you" za każdym białym. Na prowincji rzadko pojawiają się turyści, w związku z tym usługi nie są na najwyższym poziomie. Etiopczycy (muzułmanie) do jedzenia używają tylko prawej ręki (lewa służy do higieny osobistej). Wypada zostawić trochę na talerzu. Wszędzie dostępne są wykałaczki.

Fascynująca kultura ośmiu plemion. Axum – najstarsze miasto Etiopii, magiczna Lalibela. Wykute w skałach średniowieczne kościoły chrześcijańskie, zamki o dziwnych kształtach, ruiny pałacu legendarnej królowej Saby. Rejs po ogromnym jeziorze Tana. Piękne wodospady, Wielki Rów.

Zadzwoń i zapytaj o ofertę Zadzwoń i zapytaj o ofertę

Trasa wycieczki Trasa wycieczki

Pogoda Pogoda